Jak se správně rozhodnout

Stojíte před důležitým rozhodnutím a nejste si jistí tím, co máte udělat? Může se jednat o vaši práci, vztahy, investování, cestování nebo důležitou změnu ve vašem životě. Jak zvýšit úspěšnost při vašem rozhodování? Jak se správně rozhodnout? Ověřený návod najdete v tomto článku.

Existují tři základní nástroje, pomocí kterých se rozhodujeme – rozum, emoce a intuice. Je jasné, že při emočním výbuchu bychom důležité věci rozhodovat neměli. Co se týče rozumu a intuice, různí lidé často vyzdvihují buď jedno nebo druhé. V knize Moc přítomného okamžiku je například napsáno, že mysl je přítěž a měli bychom se od ní plně odpoutat. Já věřím tomu, že rozum a intuice jsou rovnocennými nástroji k cestě za štěstím a nejlepší je naslouchat jim oběma.

Pokud jste vyloženě emoční typ člověka, snažte se co nejvíce pochopit racionální lidi. Naopak pokud jste především v hlavě, snažte se pochopit blízkého, který jedná na základě citů. Pomůže vám to plně využít obou nástrojů a tím se zaručeně zvýší vaše úspěšnost při rozhodování.

Jakmile se s nimi naučíte pracovat, zjistíte, že ve většině případů jsou rozum i intuice za jedno. Samozřejmě nastanou i situace, kdy máte pocit, že musíte něco udělat, přesto že to nedává žádný smysl.

Příklad: Auto bylo teď v servisu, ovšem mám pocit, že ho mám nechat znovu zkontrolovat.

Nebo naopak všechno nasvědčuje tomu, že je něco správné, ale přesto z toho máte špatný pocit.

Příklad: Ten dům má všechno, co s manželem potřebujeme a je za dobrou cenu. Proč mám z toho špatný pocit?

Návod, jak se rozhodovat

Tento postup vznikl spojením několika osvědčených návodu a mých zkušeností. Můžete ho například použít při změně práce, stěhování, v podnikání, výběru místa dovolené, investici a samozřejmě i ve vztazích. Ty často soudíme jen na základě emocí a naučených vzorců chování a naší duše, přičemž rozumu se neradi ptáme, ovšem i to se dá změnit.

1. Poraďte se s někým, komu důvěřujete. Může to být psycholog, dobrý kamarád, farář, rodič, partner nebo kdokoliv, ke komu máte důvěru. Někdo, kdo bez předsudků dokáže vyslechnout vaše povídání a nebude se vám snažit vnucovat „jeho“ řešení. Spíše vás navede správnou cestou a pomůže vám vyjasnit si vaše myšlenky, vize a přání. Koneckonců je to vaše rozhodnutí a nikdo jej nemůže udělat za vás, ovšem je důležité si o tom s někým promluvit. Říká se, že víc hlav víc ví a tento člověk vám muže poukázat na něco důležité, co jste předtím nevzali v úvahu. Minimálně si při rozhovoru s někým druhým srovnáte věci v hlavně.

2. Udělejte si seznam. Najděte si klidnou chvilku a sepište si všechny výhody a nevýhody, které vás k dané věci napadnou. Nepiště jen o materiálních věcech. Zaznamenejte si tam i nemateriální věci jako je větší pocit volnosti, více času na rodinu, získání dalších zkušeností, nejistota v novém prostředí atd. Prostě cokoliv, co vás napadne.

3. Pusťte všechno z hlavy. Pravděpodobně jste cítili stres nebo obavy, že se můžete rozhodnout špatně, případně jste byli až moc nadšení. Když se soustředíte na obavy, nebudete myslet konstruktivně. Pokud jste až moc nadšení, můžete udělat unáhlené rozhodnutí. Jakmile „vypnete“, dáte své mysli a duši dostatečný prostor k tomu, aby celou věc zpracovaly. Jak se do toho stavu dostat? Dělejte to, co máte rádi – spěte, lyžujte, hrajte na kytaru, zajděte ven s kamarády, navštivte rodinu, pusťte si oblíbený film, meditujte, uvařte si dobré jídlo nebo cokoliv, co vás naplňuje a při čem se cítíte dobře.

4. Odpověď. Během následujících dnů vám dojde, co je pro vás i vaše nejbližší okolí, a potažmo pro celý svět, nejlepší. Může přijít z čista jasna, aniž byste nad tím zrovna přemýšleli. Nechali jste vašemu podvědomí volnou roku a teď vám konečně odpovědělo (je to jako s lidmi, dokud na ně tlačíte, tak nedokáží tvořit). Poznáte, že je to ta správná volba, pokud jsou rozum i intuice za jedno. Je zajímavé, že jakmile se pro něco opravdu rozhodnete, rozum si brzo najde způsob, jak to zdůvodnit. Pokud je intuice a rozum v rozporu, já se přiklákním většinou k intuici, ovšem naštestí se mi to nestává často.

5. Vyčkejte. Pokud odpověď nepřichází, doporučuji nedělat NIC. Důležitá rozhodnutí by měla být založena na souhlasu jak rozumu, tak intuice. Pokud se ještě „nedomluvily“, tak jim dejte více času. Často se mi stává, že odpověď znám, jen ji nechci slyšet. Třeba jsem pohodlný něco změnit nebo se té změny prostě bojím. V té chvíli si vždy vzpomenu na to, co mi jednou řekl můj dobrý přítel: „Pokaždé, když něco krásného končí, něco krásnějšího začíná.“

6. Držte se svého rozhodnutí. Ve stavu dobré nálady a při jasném myšlení jste se pro něco rozhodli. Mohou přijít „temné“ chvíle, kdy vás něco zviklá. Známý vám řekne nové informace, přečtete si nějaký článek v novinách atd. V takových situacích rozhodně neměňte své rozhodnutí! Když jste unavení, vyčerpaní nebo naštvaní, tak nemáte jasné myšlení a téměř nefunguje vaše intuice. Sám jsem v tomhle rozpoložení provedl spoustu hloupostí. Někdy je rezistence ke změně i ve vašem okolí, ovšem je to váš život. Rozhodli jste se a vzali jste přitom v potaz dobro všech, tak se toho teď držte :-). Pokud stále pochybujete, zkuste si o tom promluvit s někým, kdo vám pomůže.

7. Udržujte si nadhled. Pokud máte před sebou důležité rozhodnutí, nezapomínejte na to, že obě možnosti, nad kterými uvažujete, jsou „správné“. Nikdy nebudete na 100% vědět, která z nich povede k vašemu snu. Nikdo to neví. Často se potřebujeme „špatně“ rozhodnout, abychom se něco naučili. Takže se ZBYTEČNĚ nestresujte tím, co je a co není „správné“ a prostě to zkuste. Většina rozhodnutí se dá vzít zpět. Když budete otevření, uvidíte znamení, které vám na vaší cestě pomohou.

Všechno se neustále mění, takže se vždy budete rozhodovat s určitým rizikem. Zvykněte si. O to víc je později důležité, že jste se rozhodli na základě shody rozumu a intuice – tzn. nejlépe, jak jste mohli.

Lepší nějaké rozhodnutí nežli žádné

Nejúspěšnější manažeři mají úspěšnost rozhodování něco málo přes 50%. Problém většiny lidí je v tom, že se nedokáží rozhodnout vůbec. A v tomto případě i nerozhodnout se, znamená se rozhodnout. Takže se raději rozhodněte špatně nežli vůbec. I špatné rozhodnutí je posun kupředu.

Zkuste se zblízka podívat na svá každodenní rozhodnutí. Kdy nasloucháte intuici a kdy upřednostňujete spíše rozum? Jsou to vaše rozhodnutí nebo vás do nich někdo tlačil? Rozhodovali jste se v dobré náladě nebo ve stresu? A jaký byl pak výsledek? Čím více budete trénovat, tím lepší budete při vašem dalším rozhodování.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak překonat neúspěch

Zažili jsme je všichni. Chvíle beznaděje, kdy se přes veškerou snahu bortí naše podnikání, práce nebo vztah, mnohdy i vše najednou. Dá se z tohoto temného údolí vystoupat? Jak překonat neúspěch?

CELÝ ČLÁNEK »

Závislost na druhé osobě

Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak závislost na druhé osobě řešit?

CELÝ ČLÁNEK »

Jak mít ideální partnerský vztah

Přestože o partnerském soužití už byly napsány stovky knih, o kolika párech můžeme s klidem říct, že jim to klape? Může vůbec ideální partnerský vztah existovat? Samozřejmě, že ano.
Jako ve všem, co se týká štěstí, i tady platí, že se musíte vykašlat na to, jak vás to naučili rodiče nebo to dělá většina lidí.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak být přitažlivý

Nemohl jsem si nevšimnout, kolik lidí v mém okolí se zbytečně podceňuje a nepovažuje se za krásné. Kdy jsem sám bojoval s tím, jak být přitažlivý? Nakonec se mi to podařilo změnit, proto věřím, že to může dokázat každý.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak být šťastný

Můžeme žít naplněný život. Tím nemyslím dosáhnout nirvány, osvícení nebo něčeho nadpozemského, ale to, že se cítíme většinu dne spokojení. Přestože jsme „postavení“ tak, abychom byli šťastní, v dnešní společnosti je to velkou výzvou. Podívejme se, jak být šťastný.

CELÝ ČLÁNEK »

JAKUB TRPIŠ

Pocházím z Ostravy. V roce 2012 jsem vydal svou prvotinu Volbu, které se celosvětově prodalo přes 80 000 výtisků. V roce 2018 se v Česku stala bestsellerem a nyní slaví úspěch ve Velké Británii.

Na své poslední knize jsem pracoval 6 let a při jejím psaní jsem si prošel doslova očistcem.

VÝHODNÉ BALÍČKY

1647 Kč za 1360 Kč

1098 Kč za 948 Kč

698 Kč za 431 Kč