Čtyři nejdůležitější věci v životě

Co potřebujeme k tomu, abychom byli v životě šťastní? Když vynecháme peníze, kterým se budeme věnovat příště, tak co je tím opravdu důležitým? Jaké jsou čtyři nejdůležitější věci v životě?

1. Povolání

Každý se potřebuje v něčem realizovat. Nemusí to být vyloženě práce v tom smyslu, v jakém se o ní běžné mluví. Může to být placená činnost nebo i neplacená, tedy pokud máte dostatek peněz z jiných zdrojů. Každopádně je to činnost, kterou děláte většinu dne a měli byste se v ní neustále zlepšovat a snažit se o to, aby byl její výsledek dokonalý. V ideálním případě to funguje tak, že využijete své přirozené nadání, za což dostanete adekvátně zaplaceno. Jinými slovy se snažte dělat to, co vás baví. Pokud vás to baví, budete v tom dobří a časem se z vás stanou profesionálové. Pokud máte práci, která vás vyloženě nebaví, berte ji jako přestupní stanici. Cílem každého člověka by mělo být povolání, které ho naplňuje.

2. Partner/ka

Pokud pomineme malé procento lidí, kteří chtějí žít bez milostného vztahu a jsou takhle šťastní, jsou lidé stvořeni k tomu fungovat v párech. Váš partner by vás měl doplňovat a vy byste měli doplňovat jeho. Ve vedení vztahu byste se měli střídat podle toho, kdo má zrovna více sil. Ideální partner samozřejmě neexistuje, takže budete vždy řešit určité problémy. Lidé se také v milostném vztahu neustále vyvíjí. Všímejte si svého partnera a snažte se přijmout jeho „nové já“. Milujte ho takového, jaký je ve skutečnosti.

Myšlenka celoživotního partnerství je velmi krásná, ale faktem je, že se to většinou nepovede. Třeba to budete právě vy, komu se to podaří. Pro nás ostatní platí – pokud od nás partner chce odejít, měli bychom ho nechat jít. Platí to i naopak. Pokud vás vztah už dál nenaplňuje, odejděte vy. Čím více svobodní se ve vztahu budete cítit, tím více vás oba bude naplňovat.

Tip: Přečtěte si článek, jak vypadá ideální vztah.

3. Rodina a přátelé

Někdo dává více na pokrevní vazby, jiný upřednostňuje přátele. Nezáleží na tom, jak těmto lidem říkáme. Jsou to naši blízcí, se kterými trávíme nejvíce času, a kteří nás také nejvíce ovlivňují. Pokud chcete vědět, kde za pět let budete, podívejte se na pět vašich nejbližších. Kromě našeho partnera jsou to právě oni, kdo nás zná nejlépe. Dokonce nás mohou znát lépe než my sami. Dokážou nás povzbudit, když to potřebujeme anebo nás usměrnit, když jdeme špatným směrem. Ne nadarmo se také říká: „V nouzi poznáš přítele.“

4. Zdraví

Jak se říká: „Zdravý člověk má tisíce přání, nemocný jen jedno.“ Starejte se o své tělo, pohybujte se. Nejenom, že tím předcházíte zdravotním problémům v budoucnu, ale zároveň jste díky tomu v dobré psychické pohodě.

Čtyři pilíře šťastného života

V praxi je třeba se zaměřit na všechny čtyři oblasti. Neměli byste spoléhat pouze na partnera, protože pokud se rozejdete, nemáte se čeho se chytnout. Přátele vám pomohou s partnerskými problémy a podpoří vás, pokud přijdete o práci. Během pracovní činnosti zase neustále něco řešíte, takže nemáte čas myslet na partnerské problémy. Funguje to i naopak – pokud vám chybí partner, nebude vás přátelství, ani povolání tolik naplňovat. Pokud nemáte partnera, ani přátele, zaděláváte si na problém, protože židle na dvou nohách je až příliš vratká.

Zaměřte se proto na všechny čtyři pilíře. Ani nevíte, jak se vám to jednoho dne může vyplatit. Ve většině případů  platí, že jedině růst ve všech těchto oblastech vám zajistí pocit opravdového naplnění. Jsou to doopravdy silné základy, na které se můžete spolehnout i při té největší bouři.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak překonat neúspěch

Zažili jsme je všichni. Chvíle beznaděje, kdy se přes veškerou snahu bortí naše podnikání, práce nebo vztah, mnohdy i vše najednou. Dá se z tohoto temného údolí vystoupat? Jak překonat neúspěch?

CELÝ ČLÁNEK »

Závislost na druhé osobě

Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak závislost na druhé osobě řešit?

CELÝ ČLÁNEK »

Jak mít ideální partnerský vztah

Přestože o partnerském soužití už byly napsány stovky knih, o kolika párech můžeme s klidem říct, že jim to klape? Může vůbec ideální partnerský vztah existovat? Samozřejmě, že ano.
Jako ve všem, co se týká štěstí, i tady platí, že se musíte vykašlat na to, jak vás to naučili rodiče nebo to dělá většina lidí.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak být přitažlivý

Nemohl jsem si nevšimnout, kolik lidí v mém okolí se zbytečně podceňuje a nepovažuje se za krásné. Kdy jsem sám bojoval s tím, jak být přitažlivý? Nakonec se mi to podařilo změnit, proto věřím, že to může dokázat každý.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak se správně rozhodnout

Stojíte před důležitým rozhodnutím a nejste si jistí tím, co máte udělat? Může se jednat o vaši práci, vztahy, investování, cestování nebo důležitou změnu ve vašem životě. Jak zvýšit úspěšnost při vašem rozhodování? Jak se správně rozhodnout? Ověřený návod najdete v tomto článku.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak být šťastný

Můžeme žít naplněný život. Tím nemyslím dosáhnout nirvány, osvícení nebo něčeho nadpozemského, ale to, že se cítíme většinu dne spokojení. Přestože jsme „postavení“ tak, abychom byli šťastní, v dnešní společnosti je to velkou výzvou. Podívejme se, jak být šťastný.

CELÝ ČLÁNEK »

JAKUB TRPIŠ

Pocházím z Ostravy. V roce 2012 jsem vydal svou prvotinu Volbu, které se celosvětově prodalo přes 80 000 výtisků. V roce 2018 se v Česku stala bestsellerem a nyní slaví úspěch ve Velké Británii.

Celkem jsem napsal tři knihy a publikoval přes 100 článků na téma osobního rozvoje.

Máte zájem o konzultace? Objednat se můžete tady.

VÝHODNÉ BALÍČKY

1647 Kč za 1360 Kč

1098 Kč za 948 Kč

698 Kč za 431 Kč