Štyri najdôležitejšie veci v živote

Čo potrebujeme k tomu, aby sme boli v živote šťastný? Keď vynecháme peniaze, ktorým sa budeme venovať nabudúce, tak čo je tým naozaj dôležitým? Aké sú štyri najdôležitejšie veci v živote?

1. Povolanie

Každý sa potrebuje v niečom realizovať. Nemusí to byť vyložene práca v tom zmysle, v akom sa o nej bežné hovorí. Môže to byť platená činnosť alebo aj neplatená, teda ak máte dostatok peňazí z iných zdrojov. Každopádne je to činnosť, ktorú robíte väčšinu dňa a mali by ste sa v nej neustále zlepšovať a snažiť sa o to, aby bol jej výsledok dokonalý. V ideálnom prípade to funguje tak, že využijete svoje prirodzené nadanie, za čo dostanete adekvátne zaplatené. Inými slovami sa snažte robiť to, čo vás baví. Ak vás to baví, budete v tom dobrí a časom sa z vás stanú profesionáli. Ak máte prácu, ktorá vás vyložene nebaví, berte ju ako prestupnú stanicu. Cieľom každého človeka by malo byť povolanie, ktoré ho napĺňa.

2. Partner/ka

Ak opomenieme malé percento ľudí, ktorí chcú žiť bez milostného vzťahu a sú takto šťastní, sú ľudia stvorení na to fungovať v pároch. Váš partner by vás mal dopĺňať a vy by ste mali dopĺňať jeho. Vo vedení vzťahu by ste sa mali striedať podľa toho, kto má zrovna viac síl. Ideálny partner samozrejme neexistuje, takže budete vždy riešiť určité problémy. Ľudia sa tiež v milostnom vzťahu neustále vyvíjajú. Všímajte si svojho partnera a snažte sa prijať jeho „nové ja“. Milujte ho takého, aký je v skutočnosti.

Myšlienka celoživotného partnerstva je veľmi krásna, ale faktom je, že sa to väčšinou nepodarí. Možno to budete práve vy, komu sa to podarí. Pre nás ostatných platí – ak od nás partner chce odísť, mali by sme ho nechať ísť. Platí to aj naopak. Ak vás vzťah už ďalej nenapĺňa, odíďte vy. Čím viac slobodní sa vo vzťahu budete cítiť, tým viac vás oboch bude napĺňať.

Tip: Prečítajte si článok, ako vyzerá ideálny vzťah

3. Rodina a priatelia

Niekto dáva viac na pokrvné väzby, iný uprednostňuje priateľov. Nezáleží na tom, ako týmto ľuďom hovoríme. Sú to naši blízki, s ktorými trávime najviac času, a ktorí nás tiež najviac ovplyvňujú. Ak chcete vedieť, kde za päť rokov budete, pozrite sa na päť vašich najbližších. Okrem nášho partnera sú to práve oni, kto nás pozná najlepšie. Dokonca nás môžu poznať lepšie ako my sami. Dokážu nás povzbudiť, keď to potrebujeme alebo nás usmerniť, keď ideme zlým smerom. Nie nadarmo sa tiež hovorí: „V núdzi poznáš priateľa.“

4. Zdravie

Ako sa hovorí: „Zdravý človek má tisíce želanie, chorý len jedno.“ Starajte sa o svoje telo, pohybujte sa. Nielen, že tým predchádzate zdravotným problémom v budúcnosti, ale zároveň ste vďaka tomu v dobrej psychickej pohode.

Štyri piliere šťastného života

V praxi je potrebné sa zamerať na všetky štyri oblasti. Nemali by ste sa spoliehať iba na partnera, pretože ak sa rozídete, nemáte sa čoho sa chytiť. Priateľov vám pomôžu s partnerskými problémami a podporia vás, ak prídete o prácu. Počas pracovnej činnosti zase neustále niečo riešite, takže nemáte čas myslieť na partnerské problémy. Funguje to aj naopak – ak vám chýba partner, nebude vás priateľstvo, ani povolania toľko napĺňať. Ak nemáte partnera, ani priateľov, v budúcnosti to bude problém, pretože stolička na dvoch nohách je až príliš vratká.

Zamerajte sa preto na všetky štyri piliere. Ani neviete, ako sa vám to jedného dňa môže vyplatiť. Vo väčšine prípadov platí, že jedine rast vo všetkých týchto oblastiach vám zaistí pocit naozajstného naplnenia. Sú to naozaj silné základy, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj pri tej najväčšej búrke.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako správne myslieť a zmeniť svoj život

Náš mozog je neskutočne komplexný nástroj, ktorým doslova formujeme realitu. Hoci je myslenie základom spokojného života, neučíme sa o ňom v školách. Ako sa svojou mysľou lepšie pracovať a využívať tak jej potenciál? Ako správne myslieť a zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako sa správne rozhodnúť

Stojíte pred dôležitým rozhodnutím a nie ste si istí tým, čo máte urobiť? Môže sa jednať o vašu prácu, vzťahy, investovania, cestovanie alebo dôležitú zmenu vo vašom živote. Ako zvýšiť úspešnosť pri vašom rozhodovaní? Ako sa správne rozhodnúť? Overený návod nájdete v tomto článku.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť príťažlivý

Nemohol som si nevšimnúť, koľko ľudí v mojom okolí sa zbytočne podceňuje a nepovažuje sa za krásnych. Kedysi som sám bojoval s tým, ako byť príťažlivý. Nakoniec sa mi to podarilo zmeniť, preto verím, že to môže dokázať každý.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako sa závislosť na druhej osobe riešiť?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €