Ako správne myslieť a zmeniť svoj život

Náš mozog je neskutočne komplexný nástroj, ktorým doslova formujeme realitu. Hoci je myslenie základom spokojného života, neučíme sa o ňom v školách. Ako sa svojou mysľou lepšie pracovať a využívať tak jej potenciál? Ako správne myslieť a zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší?

Mozog, aký máme dnes, je relatívnou novinkou. Dvestotisíc rokov je z pohľadu evolúcie krátka doba. Aj v rámci nášho druhu sa neustále vyvíja, a my tak premýšľame inak ako naši predkovia. Len v posledných 100 rokoch sa svet zmenil k nepoznaniu. Komunikujeme, pracujeme a riadime spoločnosť úplne inak, čo kladie nesmierne nároky na náš mozog, ktorý nie je na dnešnú dobu stavaný. Preto v súčasnosti toľko ľudí trpí úzkosťami a depresiami. Našťastie je naša myseľ do veľkej miery adaptabilná a dokážeme ju v mnohých ohľadoch preprogramovať, pokiaľ vieme, ako na to.

Výhody a nevýhody mozgu

Než sa pustíme do výhod, treba poznať nedostatky a limity. Máme v hlave mnoho prežitkov z minulosti, čo sú časti mozgu, ktoré sme zdedili ešte po opiciach a nižších cicavcoch. Neopodstatnená agresia, nepochopiteľný útek či iná neočakávaná reakcia môže na prvý pohľad vyzerať, ako že sa daný človek zbláznil, ale vždy vychádza z komplexného rozhodovacieho procesu, kde hrajú podstatnú úlohu emócie. Existujú výskumy, kde vedci pomocou jednoduchých trikov dokazujú, ako možno mozog prepnúť na zvieracie správanie. Napríklad keď si niekoľko pacientov v čakárni stúpne, postavíme sa bez premýšľania rovnako, akonáhle ľudia začnú niekam utekať, rozbehneme sa aj my.

Máme v sebe stovky podobných reminiscencií, ktoré nám nijako neškodia a často sú aj roztomilé. Na druhej strane je potrebné identifikovať, ak nám nižšie mozgové funkcie bránia v šťastí – môže ísť o chorobnú chuť k jedlu, neprimeranú agresiu alebo závislosť akéhokoľvek druhu. Naše nižšie ja nedokážeme vypnúť, ale pomocou pár trikov ho dokážeme ovládať a v krízových situáciách tak nestratiť kontrolu. Rovnako ako 10% ľudí dokáže počas vlakového nešťastia zachovať chladnú hlavu a odložiť emócie na neskôr, dokážete to aj vy. Všetko je len otázkou znalosti, ako vaša myseľ funguje, a samozrejme cviku.

Čo sa týka výhod, na tie nestačia ani tisíce kníh, ktoré už boli o mysli napísané. Náš mozog je v podstate superpočítač, ktorý v 99 % prípadov funguje úplne spoľahlivo. Dokáže vymyslieť a riadiť jadrové elektrárne, postaviť a udržiavať veľkomesta alebo poslať človeka na Mesiac. Nehovoriac o umení – pozrite sa, koľko je na svete hudby, obrazov, filmov alebo kníh, kde človek tvorí celé svety i vesmíry.

Aj najlepšie superpočítače na svete ale občas urobia chybu. Môže ísť o vhodné rozhodnutie v zlú dobu, správne rozhodnutie aplikované na zlú situáciu a desiatky ďalších kombinácií. U nás sa k tomu potom pridáva rozhodnutie pod nátlakom, keď sme unavení, máme strach alebo nám to nemyslí jasne. Niektoré veci ani vedome nerozhodujeme, ale sú dané reflexami. Napríklad sami nedokážeme prestať dýchať alebo si zastaviť srdce.

Tip: Je mnoho kníh, podcastov a programov venujúcich sa správnemu mysleniu. Každý si tak môžeme nájsť autora a formu, aká nám najviac vyhovuje.

Naša myseľ je superpočítač

Váš mozog nie je hocijaký superpočítač, je to váš superpočítač! Medzi jeho základné funkcie patrí riešiť vaše problémy. Stačí len zadať požiadavku. Každý programátor sa však najskôr musí naučiť programovací jazyk, než môže s daným systémom komunikovať. Rovnako tak by sme mali aj my poznať spôsob, ako sami so sebou hovoriť. Teraz prichádza tá najlepšia časť – nie je to vôbec zložité! Stačí svoju myseľ chvíľu pozorovať, aby ste sa ju naučili počúvať, prípadne si niečo málo naštudovať, ale v zásade s ňou komunikujete ako s akýmkoľvek iným človekom. Hovoriť sám so sebou nie je podľa psychológov škodlivé, dokonca to aj odporúčajú.

Zásadným faktorom pre spoľahlivosť rozhodovania sú potom dostupné dáta, inými slovami skúsenosti. Pokiaľ sme sa v danej situácii už ocitli a nejako ju riešili, stúpa pravdepodobnosť správneho riešenia o desiatky percent. Preto sa tak bojíme zmien. Naša myseľ vie, že sa bude v neznámom prostredí zo začiatku dopúšťať mnohých chýb, čo v minulosti mohlo znamenať smrť, dnes iba stratu istôt. Preto nás chce chrániť tým, že nás do nového prostredia nevyšle, kým ju nepresvedčíme, že sa krátkodobo oplatí investovať čas a energiu, aby sme boli v dlhodobom horizonte šťastnejší.

Hoci sa výskumu mozgu vedci venujú niekoľko rokov, stále pre nás predstavuje veľkú neznámu. Nemá cenu sa ho snažiť dopodrobna pochopiť, ale je dôležité naučiť sa s ním pracovať. Je to podobné ako s počítačom, pri ktorom nemusíme vedieť, ako funguje procesor, ukladanie do pamäte a ostatné súčiastky, stačí, keď si na ňom zariadime všetko potrebné. Pokiaľ zistíte, že sa o svojej mysli potrebujete dozvedieť niečo nové, jednoducho sa tomu venujte, než danú znalosť získate.

Filtrujem, teda som

Najdôležitejšie, čo treba o našej mysli pochopiť, je jej zaujatosť. Nie sme objektívni, všetko vidíme cez svoj filter skúseností a obrazu sveta. Automaticky ignorujeme veci, ktoré vyhodnotíme ako nedôležité, alebo dokonca škodlivé. To je dobré! Naozaj nechcete vidieť, počuť a vnímať všetko, inak by ste sa z toho zbláznili. Náš mozog tak hneď pri vstupe filtruje informácie a vyberá z nich to podstatné. Pokiaľ máte pocit, že vám v živote niečo uniká, stačí tento filter upraviť, aby dané informácie zostali v popredí. Vzhľadom na obrovský počet dát by sme mali našu myseľ pravidelne defragmentovať, čo sa deje, keď spíme. Dostatok kvalitného spánku je tak kľúčový rovnako ako energia a živiny, takže pokiaľ sa dobre nestaráme o naše telo, chradne aj naša myseľ.

Čo sa týka prenastavovania filtrov, stačí si uvedomiť, ako naše vnímanie funguje. Naše vedomie pripomína operačný systém so spustenými programami a podprogramami (podvedomie). Pokiaľ je programov spustených veľa, systém je nestabilný, takže odporúčam vyťahovať si z podvedomia len veci, ktoré naozaj potrebujete. O tom, aké programy máme na hlavnej ploche a máme ich tak pod neustálym dohľadom, do značnej miery rozhodujeme my sami. Jednoducho, na čo sa zameriame, to zosilní. Nielenže potom dané udalosti vnímame ako jedinú realitu, ešte ju podporujeme svojimi činmi.

Prenastavením pozornosti môžete riešiť mnoho vašich problémov. Chcete byť šťastnejší? Viac sa zameriavajte na podobné emócie, ako sú láska, vďačnosť alebo pokora. Cítite sa šťastní, ale zároveň chcete vo svojom živote niečo zmeniť? Tak sa na danú oblasť sústreďte. Vnímajte presne toľko negatívnych podnetov, koľko potrebujete, aby ste sa zlepšili. Zvyšok nechajte bežať na pozadí, aby vás nezaťažoval. Inými slovami si nerobte starosti s tým, čo momentálne nechcete alebo nemôžete ovplyvniť.

Často máme ľudí zaškatuľkovaných, pretože sa u nich zameriavame na určité vlastnosti, ale čo keby ste pozmenili filter, aby ste ich videli viac takých, akí sú naozaj? Budete s nimi potom lepšie vychádzať a vo finále budete šťastnejší.

Možno ste svoju myseľ doteraz neriadili, preto sa venovala cudzím problémom. Teraz ju môžete zaúkolovať, aby vám pomohla získať to, čo vám v živote chýba. Všetko je len otázkou času a energie, čo sú obmedzené zdroje, takže sa najskôr sami seba spýtajte, či konkrétnu vec naozaj potrebujete. Keď ju získate, urobí vás šťastnejšími? Ak áno, ako ju môžete získať alebo aspoň dočasne nahradiť?

Môže ísť o viac pokoja, zaujímavejšiu prácu, viac času alebo peňazí, sexu, lepšie zdravie či vzťahy. Vaša myseľ vie všetko toto zariadiť, stačí si stanoviť priority. Je dokonalým spolupracovníkom, ktorý vás nebude zaťažovať hlúpymi otázkami ani zbytočnými detailmi. Zamerajte sa vždy maximálne na tri veci, ideálne na jednu, v danom čase. Pokiaľ chcete niečo robiť poriadne, nesmie vás nič rozptyľovať, ostatných nechajte na autopilota.

Ako myseľ preprogramovať

Naša myseľ funguje na základe opakovania a schém. Neurónové spoje, ktoré sa používajú, sú posilňované, zatiaľ čo tie nepoužívané pomaly zanikajú. To sa deje preto, aby mal váš mozog dostatočnú kapacitu. Pravdepodobne ste si vytvorili množstvo zlozvykov, ktoré vám nejakým spôsobom bránia v šťastí, a túžite ich zmeniť. Môže ísť o prejedanie sa, hryzenie nechtov, fajčenie alebo menej viditeľné veci, ako vidieť v ľuďoch len to najhoršie, ponižovať sa pred ostatnými, utekať, keď nám niekto hovorí nemilú pravdu, alebo čokoľvek iné.

Nejakú dobu trvalo, kým ste si zlozvyk vytvorili, takže chvíľu zaberie, kým dané spojenie zoslabne. Ideálne je zaplniť ho novým zvykom. Pokiaľ vám vadí, že veľa nadávate, vymeňte sprosté slovo za iné. Zo začiatku si uvedomíte, že ste slovo použili, až spätne. Ako budete každý deň cvičiť a posilňovať nové spojenie, budete daný výraz nahradzovať stále skôr do okamihu, keď ho stihnete nahradiť, než ste ho vyslovili.

Rovnaký kľúčový okamih funguje aj pri ostatných zlozvykoch. Napríklad sa zarazíte po ceste do chladničky s tým, že vlastne nemáte hlad. V poslednej fáze si na staré slovo alebo zvyk len matne spomeniete. Preučovanie zaberie niekoľko týždňov, ale funguje. Ak si prajete niečo zmeniť, stačí sa na to systematicky zameriavať a neprepadať beznádeji, keď sa to na začiatku nedarí.

Ak ste sa ocitli na dne, chvíľu potrvá, kým sa z neho vyhrabete. Možno sa to nezdá, ale toto je dobre. Aby ste sa znova postavili na nohy, potrebujete zmeniť mnoho vecí, čo má svoju zotrvačnosť. Až sa nabudúce ocitnete nad priepasťou, budú to práve postoje, presvedčenia a návyky získané počas krízy, ktoré zabránia tomu, aby ste do nej zase spadli.

Viac o tejto téme sa dozviete v článku Ako prekonať neúspech.

Buďte sami sebe psychológom

Je potrebné dať svojmu mysleniu určitý poriadok a systematickosť. Pomôžu pravidelné prechádzky alebo iná aktivita, keď človek rozprúdi krv a má možnosť si porovnať myšlienky. Videli ste film Počiatok? Každá idea má obrovskú moc a dokáže zo života urobiť raj alebo peklo na zemi. Je preto nevyhnutné myšlienky sledovať, triediť a posilňovať tie prospešné pre váš život. Hovoríte si, že vám hlavou preletí desiatky myšlienok za minútu a normálny človek nemá šancu s nimi nejako pracovať? Nezabúdajte, že je tu vaša myseľ, ktorej zadáte úlohu, a ona vám predloží len tie myšlienky, ktoré stoja za vašu pozornosť.

Ide o stovky, možno tisíce hlasov za deň – v jednej chvíli sa ozýva váš žalúdok, do toho sa vynorí presvedčenie, že nemáte jesť po šiestej, v televízii sa baví o politike a vy o tom začnete premýšľať, dieťa kričí, pes šteká… Nehľadiac na to, že čoskoro zistíte, že vaše názory nemusia byť nutne vašimi, ale že ste ich nevedomky prevzali. Môže ísť o postoj vášho najlepšieho kamaráta, môže z vás hovoriť váš šéf alebo ste to kedysi počuli od starkej.

Práca s vlastnými myšlienkami sa zo začiatku môže zdať ťažká, obzvlášť pokiaľ ste sa jej doteraz nevenovali, ale nakoniec sa to naučíte. Retrospektíva je dôležitá z dvoch dôvodov – dokážete tak lepšie pochopiť svoju myseľ a zároveň získate potrebný odstup.

Tip: Zaobstarajte si zápisník, kam si zaznamenáte nosné myšlienky daného dňa. Môže sa stať, že po týždni zistíte, že väčšinu času trávite premýšľaním nad niečím, čo pre vás nemá hodnotu, avšak hlavné je sám seba lepšie pochopiť.

Pomáhajú otázky ako: „Na čo teraz práve myslím? Ako sa pri tom cítim?“

Nehodnoťte, nehanbite sa, buďte úprimní. Sú to vaše myšlienky a pred sebou predsa nemusíte nič ukrývať.

Vôľa a odhodlanie k zmene

Emócie sú vzruchy neurónov vo vašom mozgu. Síce nesmierne komplikované, navzájom prepojené s vašimi aj s tými okolitými, ale stále iba vzruchy. Môžete ich do značnej miery kontrolovať. Nie je dobré ich podceňovať, ale uvedomte si, že nad nimi máte moc, nie naopak. Rovnako ako pri myšlienkach chvíľu trvá, kým sa s nimi naučíte pracovať. Tu sa dostávame k základnej veci, ktorú budete pri zmene potrebovať – sile vôle. Väčšina ľudí vie, čo má urobiť, len nemajú sami seba pod kontrolou. Už toľkokrát vo svojom úsilí zlyhali a nemajú dostatočne silnú vôľu, aby to zmenili. Alebo si to aspoň myslia.

Existuje vždy 1000 dôvodov prečo neurobiť niečo dôležité. Na prokrastináciu je jednoduchý trik – cvičte silu vôle postupne. Chcete začať behať? Naučte sa najskôr chodiť každý deň na prechádzky. Potom treba bežte len prvý kilometer, nech môžete postupne pridávať. Ak uspejete v jednej oblasti, môžete potom silu vôle preklopiť do inej. Postupne potom budete nad svojím životom získavať stále väčšiu kontrolu, a spoločne s tým porastie aj vaše sebavedomie. Občas sa na svojej ceste vrátite o krok späť, ale to je súčasťou rastu.

Tipy, ako pracovať so svojou mysľou

Existuje mnoho nástrojov, ako si pomôcť pri práci so svojou hlavou. Spomenul som denník, posilňovanie užitočných myšlienok a vzorcov, posilnenie vôle alebo prechádzky. Za mňa sú dôležité ešte tieto:

Postoj – naučte sa tancovať v daždi

Život nie je vždy fér. Aj dobrým ľuďom sa dejú zlé veci. Podstatné je, aby sme sa nenechali zlomiť. Nelson Mandela strávil 28 rokov vo väzení. Za tú dobu však nezhorkol a stal sa lepším človekom. Akonáhle ho pustili, nechcel sa nikomu pomstiť ani sa neľutoval, ale stal sa prezidentom JAR a jedným z najuznávanejších lídrov súčasnosti. Sú známe príbehy zajatých vojakov alebo väzňov v koncentračných táboroch, ktoré ani nepredstaviteľné utrpenie nezlomilo. Prečo niektorí po návrate trpeli a už nikdy sa nedokázali radovať zo života, zatiaľ čo ich súputníci dokázali znova žiť? Zaujali ten správny postoj, že je nič a nikto nemôže zničiť, pokiaľ to oni sami nedovolia.

Užitočným postojom je tiež udržovať si väčšinu dňa dobrú náladu. Potom uvidíme riešenia, aké by sme inak nevideli, všetko nám ide tak nejako samo a cítime sa šťastní. Nezabúdajte, že vy do veľkej miery určujete, akú budete mať náladu. Na povrchu oceánu (vonkajší svet) síce môže zúriť búrka, ale pár metrov pod hladinou (váš vnútorný svet) už panuje pokoj. Nad vonkajšími okolnosťami nebudete mať nikdy kontrolu, ale môžete sa naučiť ovládať svoje vnútro a zážitky.

Afirmácia

Sú základom osobného rozvoja. Ak máte problémy s prejedaním, napíšte si na papier: „Mám kontrolu nad svojim telom. Jem, len keď mám naozaj hlad.“

Niekoľkokrát denne si frázu opakujte, povedzte si ju pred spaním, zopakujte ju po prebudení. Stokrát vyrieknuté sa stáva pravdou. Dajte si však pozor, aby ste tento nástroj používali s rozumom, a pokiaľ si takto vkladáte do hlavy nové presvedčenie, nech je to niečo, čo vás naozaj posilní a stanete sa potom lepším človekom.

Naučte sa odpúšťať

Zlá nálada vychádza z nahromadenia negatívnej energie. Pokiaľ telo a myseľ fungujú dobre, prirodzene sa takej energie aj toxínov zbavujú. Bohužiaľ sa často stáva, že sa zablokujeme a držíme to zlé v sebe. Sme naštvaní na seba alebo niekoho iného, máme chuť sa mu pomstiť, prípadne sa sebapoškodzujeme. Pokiaľ tieto emócie dlhšiu dobu neriešime, preniknú hlbšie do nášho jadra a my potom veríme veciam, ako že si nezaslúžime byť šťastní, za nič nestojíme a podobným hlúpostiam. Sú s nimi spojené aj vážne choroby, pretože takto postihnutý človek väčšinou nestará o svoje telo. Je preto potrebné nahromadeniu negatívnej energie predchádzať a vykonávať si každodennú psychohygienu.

Pred spaním si povedzte:

„Odpúšťam si, milujem sa a ďakujem za dnešný deň.“

Alebo: „Som ochotný a otvorený prijať všetko dobro a lásku vesmíru.“

Prípadne čokoľvek iné, čo vám urobí dobre.

Záver

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, práca s hlavou nie je taká zložitá, predovšetkým to môže byť zábava :-). Stačí počúvať sám sebe a vaša myseľ, respektíve duša, vám vždy poradí to podstatné, čo pre danú chvíľu potrebujete vedieť. Akonáhle sa naučíte komunikovať sami sebou, uvidíte, že sa zlepšia aj vzťahy s ostatnými.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako zvládať stresové situácie

Uprostred závažného problému, kde nevidíme svetlo na konci tunela, nevnímame úplne jasne a často celú vec neúmyselne zhoršujeme. Ako zvládať stresové situácie, aby sme nimi pokiaľ možno čo najrýchlejšie preplávali?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako prekonať neúspech

Zažili sme ich všetci. Chvíle beznádeje, kedy sa napriek všetkej snahe rúca naše podnikanie, práca alebo vzťah, mnohokrát aj všetko naraz. Dá sa z tohto temného údolia vystúpiť? Ako prekonať neúspech?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť príťažlivý

Nemohol som si nevšimnúť, koľko ľudí v mojom okolí sa zbytočne podceňuje a nepovažuje sa za krásnych. Kedysi som sám bojoval s tým, ako byť príťažlivý. Nakoniec sa mi to podarilo zmeniť, preto verím, že to môže dokázať každý.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako sa závislosť na druhej osobe riešiť?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €