Ako prekonať neúspech

Zažili sme ich všetci. Chvíle beznádeje, kedy sa napriek všetkej snahe rúca naše podnikanie, práca alebo vzťah, mnohokrát aj všetko naraz. Dá sa z tohto temného údolia dostať? Ako prekonať neúspech?

Perspektíva a retrospektíva

Dôležité je pozrieť sa na zlyhanie objektívne. Určite pomôže, keď celú vec preberiete s ďalším človekom. Ideálne by malo ísť o niekoho, kto vás vypočuje a poskytne vám racionálnu spätnú väzbu bez toho, aby vás súdil alebo do vás premietal svoje traumy. Život bežne funguje vo fázach, kedy sa strieda vzostup a pád. Často sme na seba prísni, prehliadame svoje úspechy, zatiaľ čo zlyhanie zveličujeme, prípadne naopak. Niekedy je neúspech príležitosť, keď si uvedomíme, že chceme robiť niečo úplne iné ako doteraz.

Športovci starostlivo hodnotia svoje chyby, aby odhalili, čo k nevalnému výsledku viedlo. Jedná sa o sériu zlých rozhodnutí, alebo jeden veľký omyl? Čo ste urobili dobre a čo zle? V čom má zmysel pokračovať a v čom naopak nie? Čo ste prestali robiť av dlhodobom horizonte vás to zrazilo na dno? Akými ľuďmi ste sa obklopili? Koho ste najviac počúvali? Do akej miery ste skutočne mohli ovplyvniť, čo sa stalo? Možno ste všetko urobili správne, len nenastal správny čas. Načasovanie je podstatou úspechu a netreba ho podceňovať. Život nie je vždy taký, ako sme si ho naplánovali. Buďte flexibilní a naučte sa ho prijať taký, aký je. Dôležité je pozerať sa na celú situáciu aj na to, čo k nej viedlo, s nadhľadom a sebareflexiou.

Nejde o to sám seba bičovať a sypať si popol na hlavu. Pristupujte k tomu maximálne racionálne, aj keď vami často prúdia silné emócie. Nemôžete riadiť životy druhých, takže jediná vec, ktorú môžete naozaj zmeniť, ste vy a váš postoj. Túto chvíľku pravdy za sebou majú všetci úspešní ľudia, ktorých tak obdivujete. Možno o nich neradi hovoria, ale zažili ich všetci. Bez toho, aby sme si bolestne priznali pravdu, sa nikto z nás nepohne z miesta.

Asi najťažšia časť je vyrovnať sa s tým, že ste napríklad niekomu ublížili. Karma funguje aj tu, takže bolesť sa aj tak vráti k vám, či už sa bránite akokoľvek. Bude trvať nejakú dobu, kým si odpustíte, avšak vedzte, že čas je tým najlepším liekom. Napriek tomu, že sa nenachádzate v ideálnej situácii, je nesmierne dôležité vytrvať vo vašom úsilí. Každý deň vstaňte a pracujte na niečom zmysluplnom, aby ste zbytočne nestrácali drahocenný čas. Keď vám bude zase lepšie, budete za to vášmu bývalému ja nesmierne vďační.

Nerastieme vďaka našim úspechom, ale vďaka našim prehrám

Neúspech je neoddeliteľnou súčasťou procesu učenia. Malé deti padajú práve preto, aby sa naučili vstávať a perfektne chodiť. Okrem iného odborníci odporúčajú, aby sme im so vstávaním nepomáhali, takže pokiaľ vám niekto odmietol pomôcť, preukázal vám tým vlastne službu. V živote spadneme presne toľkokrát, aby sme sa niečo konkrétne naučili, a nikdy nás nestretne nič, čo by sme nedokázali zvládnuť. Čím viac padáme, tým viac sa naučíme. Každá kríza je tak príležitosťou k rastu. Naučíte sa veľa vecí, ktoré vám v budúcnosti prídu vhod, ale hlavne zistíte, že ste oveľa silnejší, než ste si mysleli.

Pokiaľ máte pocit, že sa vaše neúspechy neustále opakujú, nemali ste po každom páde potrebnú retrospekciu. Človek má tendenciu opakovať podobné chyby, ale dá sa s tým pracovať. V ideálnom prípade spadnete do rovnakej diery znova, ale tentoraz potrvá kratší čas, než sa z nej vyhrabete, a na tretíkrát sa jej radšej oblúkom vyhnete. Tu sa dostávame k dôležitému bodu, nestráviť na zemi moc času. Veľa ľudí sa v zlyhaní babrá dlhšie, než je potrebné. Umelo tak preťahujú svoje utrpenie nad rámec toho, čo potrebujú, aby sa niečo nové naučili. Nájdu sa aj takí, ktorí sa rýchlo oklepú, ale pretože v diere nestrávili dosť času, aby pochopili, čo ich do nej dostalo, za nejaký čas sa v nej ocitnú znova.

Zmena je nutná

Spravidla nejde o jednu príčinu, ale o viac faktorov, ktoré k neúspechu viedli. Je potrebné sa zamerať na všetky, inak na zemi skončíte znova. Dôležité je sa na seba nehnevať, pretože pády k životu patria. Sebaľútosť alebo nenávisť vás len spomaľujú, predovšetkým vám však uberajú zo života radosť. Vašim cieľom by malo byť zažívať čo najviac radosti ako na vrchole, tak v údoliach, keď sa nám síce nedarí, napriek tomu sa môžeme naučiť tancovať v daždi.

Kľúčovým bodom k tomu, aby ste sa vymotali zo série neúspechov, je zmena myslenia, napokon aj správania, v určitej oblasti. Existujú činnosti a myšlienky, ktoré sú produktívne a vedú k úspechu, a na tie by ste sa mali zamerať. Na prvý pohľad nemusí byť jasné, ale práve v tom sú dobré zlyhania, pretože odkrývajú, čo nemá zmysel, spomaľuje nás, prípadne nám v živote škodí.


To okrem iného platí aj o ľuďoch. Ako sa hovorí, v núdzi poznáš priateľa, takže sa od vás počas krízy odtrhnú všetci, ktorí s vami boli len z povrchných dôvodov, a zostanú len tí, ktorí vás majú úprimne radi a nevadí im, že ste práve na lopatkách.

Zmeniť svoje návyky, presvedčenia a správania nie je vždy jednoduché, ale je to možné. Ostatne tomu venujem celý ďalší článok. Dôležité je, že ste sa vďaka neúspechu naučili, čo treba zmeniť, čo je polovica úspechu. Možno je práve teraz čas oklepať sa z neho a vyraziť znova do sveta. Keďže nás každá prekonaná bolesť posilňuje, pôjdete do neho skúsenejší a silnejší ako kedykoľvek predtým.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako zvládať stresové situácie

Uprostred závažného problému, kde nevidíme svetlo na konci tunela, nevnímame úplne jasne a často celú vec neúmyselne zhoršujeme. Ako zvládať stresové situácie, aby sme nimi pokiaľ možno čo najrýchlejšie preplávali?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako správne myslieť a zmeniť svoj život

Náš mozog je neskutočne komplexný nástroj, ktorým doslova formujeme realitu. Hoci je myslenie základom spokojného života, neučíme sa o ňom v školách. Ako sa svojou mysľou lepšie pracovať a využívať tak jej potenciál? Ako správne myslieť a zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako sa správne rozhodnúť

Stojíte pred dôležitým rozhodnutím a nie ste si istí tým, čo máte urobiť? Môže sa jednať o vašu prácu, vzťahy, investovania, cestovanie alebo dôležitú zmenu vo vašom živote. Ako zvýšiť úspešnosť pri vašom rozhodovaní? Ako sa správne rozhodnúť? Overený návod nájdete v tomto článku.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako sa závislosť na druhej osobe riešiť?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €