Ako sa správne rozhodnúť

Stojíte pred dôležitým rozhodnutím a nie ste si istí tým, čo máte urobiť? Môže sa jednať o vašu prácu, vzťahy, investovania, cestovanie alebo dôležitú zmenu vo vašom živote. Ako zvýšiť úspešnosť pri vašom rozhodovaní? Ako sa správne rozhodnúť?Overený návod nájdete v tomto článku.

Existujú tri základné nástroje, pomocou ktorých sa rozhodujeme – rozum, emócie a intuícia. Je jasné, že pri emočnom výbuchu by sme dôležité veci rozhodovať nemali. Čo sa týka rozumu a intuície, rôzni ľudia často vyzdvihujú buď jedno alebo druhé. V knihe Moc prítomného okamihu je napríklad napísané, že myseľ je príťaž a mali by sme sa od nej úplne odpútať. Ja verím tomu, že rozum a intuícia sú rovnocennými nástrojmi k ceste za šťastím a najlepšie je načúvať im obom.

Ak ste vyložene emočné typ človeka, snažte sa čo najviac pochopiť racionálnych ľudí. Naopak ak ste predovšetkým v hlave, snažte sa pochopiť blízkeho, ktorý koná na základe citov. Pomôže vám to naplno využiť oboch nástrojov a tým sa zaručene zvýši vaša úspešnosť pri rozhodovaní.

Akonáhle sa s nimi naučíte pracovať, zistíte, že vo väčšine prípadov sú rozum aj intuícia za jedno. Samozrejme nastanú aj situácie, kedy máte pocit, že musíte niečo urobiť, napriek tomu že to nedáva žiadny zmysel.

Príklad: Auto bolo teraz v servise, avšak mám pocit, že ho mám nechať znova skontrolovať.

Alebo naopak všetko nasvedčuje tomu, že je niečo správne, ale napriek tomu z toho máte zlý pocit.

Príklad: Ten dom má všetko, čo s manželom potrebujeme a je za dobrú cenu. Prečo mám z toho zlý pocit?

Návod, ako sa rozhodovať

Tento postup vznikol spojením niekoľkých osvedčených návodov a mojich skúseností. Môžete ho napríklad použiť pri zmene práce, sťahovaniu, v podnikaní, výberu miesta dovolenky, investície a samozrejme aj vo vzťahoch. Tie často súdime len na základe emócií a naučených vzorcov správania a našej duše, pričom rozumu sa neradi pýtame, avšak aj to sa dá zmeniť.

1. Poraďte sa s niekým, komu dôverujete. Môže to byť psychológ, dobrý kamarát, farár, rodič, partner alebo ktokoľvek, ku komu máte dôveru. Niekto, kto bez predsudkov dokáže vypočuť vaše rozprávanie a nebude sa vám snažiť vnucovať „jeho“ riešenie. Skôr vás navedie správnou cestu a pomôže vám vyjasniť si vaše myšlienky, vízie a priania. Koniec koncov je to vaše rozhodnutie a nikto ho nemôže urobiť za vás, avšak je dôležité si o tom s niekým porozprávať. Hovorí sa, že viac hláv viac vie a tento človek vám môže poukázať na niečo dôležité, čo ste predtým nevzali do úvahy. Minimálne si pri rozhovore s niekým druhým porovnáte veci v hlavne.

2. Urobte si zoznam. Nájdite si pokojnú chvíľku a spíšte si všetky výhody a nevýhody, ktoré vás k danej veci napadnú. Nepíše len o materiálnych veciach. Zaznamenajte si tam aj nemateriálne veci ako je väčší pocit voľnosti, viac času na rodinu, získanie ďalších skúseností, neistota v novom prostredí atď. Proste čokoľvek, čo vás napadne.

3. Pustite všetko z hlavy. Pravdepodobne ste cítili stres alebo obavy, že sa môžete rozhodnúť zle, prípadne ste boli až moc nadšený. Keď sa sústredíte na obavy, nebudete myslieť konštruktívne. Ak ste až moc nadšený, môžete urobiť unáhlené rozhodnutie. Akonáhle „vypnete“, dáte svojej mysli a duši dostatočný priestor na to, aby celú vec spracovali. Ako sa do toho stavu dostať? Robte to, čo máte radi – spite, lyžujte, hrajte na gitaru, zájdite von s kamarátmi, navštívte rodinu, pustite si obľúbený film, meditujte, uvarte si dobré jedlo alebo čokoľvek, čo vás napĺňa a pri čom sa cítite dobre.

4. Odpoveď. Počas nasledujúcich dní vám dôjde, čo je pre vás i vaše najbližšie okolie, a poťažmo pre celý svet, najlepšie. Môže prísť z čista jasna, bez toho aby ste nad tým zrovna premýšľali. Nechali ste vášmu podvedomiu voľnú roka a teraz vám konečne odpovedalo (je to ako s ľuďmi, kým na ne tlačíte, tak nedokážu tvoriť). Spoznáte, že je to tá správna voľba, ak sú rozum aj intuícia za jedno. Je zaujímavé, že akonáhle sa pre niečo naozaj rozhodnete, rozum si čoskoro nájde spôsob, ako to zdôvodniť. Ak je intuícia a rozum v rozpore, ja sa přiklákním väčšinou k intuícii, avšak našťastie sa mi to nestáva často.

5. Počkajte. Ak odpoveď neprichádza, odporúčam nerobiť NIČ. Dôležité rozhodnutia by mala byť založené na súhlase ako rozumu, tak intuície. Ak sa ešte „nedohodli“, tak im dajte viac času. Často sa mi stáva, že odpoveď poznám, len ju nechcem počuť. Trebárs som pohodlný niečo zmeniť alebo sa tej zmeny jednoducho bojím. V tej chvíli si vždy spomeniem na to, čo mi raz povedal môj dobrý priateľ: „Zakaždým, keď niečo krásne končí, niečo krajšie začína.“

6. Držte sa svojho rozhodnutia. V stave dobrej nálady a pri jasnom myslení ste sa pre niečo rozhodli. Môžu prísť „temné“ chvíle, kedy vás niečo zneistí. Známy vám povie nové informácie, prečítate si nejaký článok v novinách atď. V takýchto situáciách rozhodne nemeňte svoje rozhodnutie! Keď ste unavení, vyčerpaní alebo nahnevaní, tak nemáte jasné myslenie a takmer nefunguje vaša intuícia. Sám som v tomto rozpoložení vykonal veľa hlúpostí. Niekedy je rezistencia k zmene aj vo vašom okolí, však je to váš život. Rozhodli ste sa a vzali ste pritom do úvahy dobro všetkých, tak sa toho teraz držte :-). Ak stále pochybujete, skúste si o tom pohovoriť s niekým, kto vám pomôže.

7. Udržujte si nadhľad. Ak máte pred sebou dôležité rozhodnutie, nezabúdajte na to, že obe možnosti, nad ktorými uvažujete, sú „správne“. Nikdy nebudete na 100% vedieť, ktorá z nich povedie k vášmu snu. Nikto to nevie. Často sa potrebujeme „zle“ rozhodnúť, aby sme sa niečo naučili. Takže sa ZBYTOČNE nestresujte tým, čo je a čo nie je „správne“ a jednoducho to skúste. Väčšina rozhodnutí sa dá vziať späť. Keď budete otvorení, uvidíte znamenia, ktoré vám na vašej ceste pomôžu.

Všetko sa neustále mení, takže sa vždy budete rozhodovať s určitým rizikom. Zvyknite si. O to viac je neskôr dôležité, že ste sa rozhodli na základe zhody rozumu a intuície – tzn. najlepšie, ako ste mohli.

Lepšie nejaké rozhodnutie ako žiadne

Najúspešnejšie manažéri majú úspešnosť rozhodovania niečo málo cez 50%. Problém väčšiny ľudí je v tom, že sa nedokážu rozhodnúť vôbec. A v tomto prípade aj nerozhodnúť sa, znamená sa rozhodnúť. Takže sa radšej rozhodnite zle než vôbec. Aj zlé rozhodnutie je posun vpred.

Skúste sa zblízka pozrieť na svoje každodenné rozhodnutia. Kedy načúvate intuíciu a kedy uprednostňujete skôr rozum? Sú to vaše rozhodnutia alebo vás do nich niekto tlačil? Rozhodovali ste sa v dobrej nálade alebo v strese? A aký bol potom výsledok? Čím viac budete trénovať, tým lepšie budete pri vašom ďalšom rozhodovaní.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako zvládať stresové situácie

Uprostred závažného problému, kde nevidíme svetlo na konci tunela, nevnímame úplne jasne a často celú vec neúmyselne zhoršujeme. Ako zvládať stresové situácie, aby sme nimi pokiaľ možno čo najrýchlejšie preplávali?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako správne myslieť a zmeniť svoj život

Náš mozog je neskutočne komplexný nástroj, ktorým doslova formujeme realitu. Hoci je myslenie základom spokojného života, neučíme sa o ňom v školách. Ako sa svojou mysľou lepšie pracovať a využívať tak jej potenciál? Ako správne myslieť a zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako prekonať neúspech

Zažili sme ich všetci. Chvíle beznádeje, kedy sa napriek všetkej snahe rúca naše podnikanie, práca alebo vzťah, mnohokrát aj všetko naraz. Dá sa z tohto temného údolia vystúpiť? Ako prekonať neúspech?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako sa závislosť na druhej osobe riešiť?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €