Ako zvládať stresové situácie

Uprostred závažného problému, kde nevidíme svetlo na konci tunela, nevnímame úplne jasne a často celú vec neúmyselne zhoršujeme. Ako zvládať stresové situácie, aby sme nimi pokiaľ možno čo najrýchlejšie preplávali?

Stres nie je nič zlé. Ide o prirodzenú reakciu tela, ktoré vyplaví potrebné hormóny a pripraví sa na nadmernú záťaž. Máme potom rýchlejšie reflexy, väčšiu výdrž aj silu, čo nám v určitých prípadoch môže zachrániť život. Stres je často to jediné, čo nás prinúti k akcii. Typickým príkladom je študent, ktorý sa dva dni pred skúškou konečne začne učiť.

Problém nastáva vtedy, ak je stresu príliš, takže na naše telo pôsobí ako toxín. Dnešný svet generuje extrémne množstvo stresorov, preto väčšina z nás zažíva nadmieru stresu a nevie s ním pracovať.

Filtrujte podnety

Prvou ochrannou líniou je filtrovanie podnetov spôsobujúcich napätie. Váš mozog je v podstate superpočítač, môžeme teda prenastaviť svoju pozornosť, aby sme sa menej stresovali. Matka dokáže podvedome filtrovať hluk z ulice, zatiaľ čo ju plač dieťaťa spoľahlivo zobudí. Rovnako zvládnete pracovať so svojou mysľou aj vy. Pokiaľ vás táto téma zaujala, viac sa dozviete v článku Ako správne myslieť a zmeniť svoj život.

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, do značnej miery dokážete ovplyvniť, ako veľmi vás daná situácia stresuje. Zrejme neudržíte chladnú hlavu v ohrození života, ale môžete sa naučiť byť v pohode, pokiaľ idete neskoro na schôdzku a v ďalších podobných situáciách, keď sa zbytočne stresujete.

Dlhodobý stres

Zdravý človek má tisíce prianí, chorý len jedno. Myslite na to zakaždým, keď sa dostanete do stresovej situácie. Vždy máte na výber, či sa necháte strhnúť emóciami, alebo ju budete riešiť v pokoji.

Väčšina ľudí nevie so stresom pracovať a odbúravať ho. Ten sa potom hromadí a robí nás náchylnými k ďalším stresovým situáciám. Pokiaľ si nedáte pozor, dostanete sa do stavu, kedy budete žiť v neustálom napätí a rozhodia vás úplné maličkosti. V podobných prípadoch už musí nastúpiť terapeut, takže je dobré so stresom pracovať oveľa skôr a aktívne jeho nahromadeniu predchádzať.

Nie je potrebné čítať motivačné knihy, chodiť na semináre alebo sa sebavzdelávať, stačí si zájsť zabehať, vyraziť si na bicykli, do fitness centra, bazéna alebo len na prechádzku. Pomáha tiež meditácie, sauna, masáže alebo akýkoľvek druh relaxácie, ktorý máte radi. Dôležité je venovať sa jej najmenej raz za dva dni.

Aktívna práca so stresom

Pokiaľ už určitý podnet zvýšil hladinu vášho stresu, je treba s ním vedome pracovať pomocou nasledujúcich otázok:

Čo stres spôsobilo? Môžem to nejako ovplyvniť? Pokiaľ nie je v mojich silách toto zmeniť, netrápim sa zbytočne? Čo najhoršieho sa môže stať?

Ide o to, že sa väčšinou bojíme toho, čo nikdy nenastane. Z čoho ste v poslednom roku mali strach? Koľko z toho sa naozaj naplnilo?

Naučte sa pracovať s myšlienkami, ktoré vás stresujú. Akonáhle pochopíte dynamiku konkrétneho stresového faktora, stratí nad vami moc. Napríklad sa bojíte, že vás opustí partnerka, pretože k tomu v minulosti došlo, avšak váš súčasný vzťah je iný. Len si do neho projektujete minulosť, s čím môžete kedykoľvek prestať. Prechádzajte si takto postupne stresové situácie a pracujte s ich príčinami. Pokojne si ich spíšte na papier, nech sa sami v sebe lepšie vyznáte 😊. Nejde o to odstrániť z vášho života všetko napätie, ale identifikovať miesta, kde sa stresujete zbytočne.

Pomôže aj preorganizovaniu vašej domácnosti alebo kancelárie. Je dôležité, aby ste v priestore, kde trávite väčšinu dňa, cítili pohodu. Je vaša stolička dobre nastavená? Máte pohodlný matrac? Čo treba otočiť posteľ? Máte na prácu dostatok svetla alebo kvalitný monitor? Vetráte pravidelne? Môžete si zapáliť vonnú tyčinku alebo olej, aby ste sa cítili lepšie? Čo tak pustiť si na pozadí meditačnú hudbu? Ja mám rád napríklad túto 😊.

Čím viac stresovaných faktorov odstránite, tým lepšie sa na danom mieste budete cítiť.

Životospráva a duševná hygiena

Človeka, ktorý málo spí, má v strave nadbytok cukrov a nevenuje sa aktívnemu odpočinku, vytočí maličkosť. Starajte sa teda o svoje telo. Pokiaľ mu poskytujete dostatok živín a odpočinku, je schopné zvládať enormné množstvo stresu bez toho, aby ste si to všimli. Často pomôže aj jednoduchá zmena jedálnička, kedy nahradíme biele pečivo celozrnným.

Naša vnútorná zásobáreň energie funguje ako olovená batéria, ktorú by sme mali dobíjať po každom použití, najneskôr však pri 50% kapacity. Pokiaľ ju nenabijeme, keď je z polovice prázdna, začnú sa v elektrolyte tvoriť kryštály. Pokiaľ ani potom batériu nezačneme dobíjať, poškodenie sa stane nezvratným a jej kapacita sa zníži.

Keď si olovenú batériu kupujete, môže mať 10 alebo 5000 nabíjacích cyklov, čo znamená, že vám môže vydržať mesiac alebo desať rokov. Jediný rozdiel spočíva v údržbe. Najjednoduchšie je nabíjať ju po každom použití (teda po každej stresovej situácii), najneskôr však pri 50% našej kapacity. Pokiaľ idete stále na doraz, znižujete svoju kapacitu a v budúcnosti už toľko stresových situácií nebudete schopní zvládnuť. Extrémnym prípadom je potom syndróm vyhorenia.

Rozšírenie vedomia

Nikto nie je rodený stresár ani pohodár. Máme určité predispozície, ale 80 % toho, ako reagujeme na stres, predstavujú naučené reakcie – väčšinou prevzaté od našich rodičov. Pokiaľ na sebe budete pracovať, môžete zmeniť svoj život v tom zmysle, že už vás nerozhodia situácie, ktoré vás v minulosti vytáčali.

Naučte sa pracovať so svojim vedomím. Ak ste v strese, zameriavate sa logicky na váš najväčší problém, pričom ostatné záležitosti ignorujete. Táto selektívna slepota je prekážkou, pretože vám kvôli nej unikajú alternatívne spôsoby riešenia. Platí priama úmera, že čím väčšiu pohodu máme, tým farebnejšie vidíme svet i možné východiská problému. V strese vnímame len jednu možnosť, keď sa cítime šťastní, vidíme napríklad tri. Pre rozšírenie vedomia v ťažkej chvíli môžete skúsiť napríklad nasledujúcu krátku meditáciu 😊.

Meditácia na zníženie stresu

Pohodlne sa usaďte.

Prestaňte vnímať okolitý ruch a započúvajte sa do svojho dychu. Postupne uvoľnite celé svoje telo. Od končekov prstov na nohách cez stred tela, chrbticu, všetky kĺby, stuhnuté ramená a krk až po hlavu. Precíťte každý kúsok svojho tela a uvoľnite všetky svaly.  Problémy pustite z hlavy. Všetko, čo teraz potrebujete k životu, je len dýchať.

Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

Predstavte si, že idete na horu. Máte pred sebou ešte kus cesty, ale viete, že kráčate správnym smerom, takže si nerobíte starosti s tým, kedy dorazíte na vrchol. Nesledujte cieľ v diaľke, ale pozerajte sa pod nohy a zhlboka dýchajte. Krok za krokom. Zamerajte sa len na malý kúsok cesty, nepotrebujete poznať detaily v diaľke. Keď ste unavení, na chvíľu sa vždy posaďte a oddýchnite si. Život nie je žiadny závod.

Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

Zamerajte sa na všetok stres a obavy, ktoré sa vo vašom tele nahromadili za posledné dni. Nadýchnite sa a vydýchnite, len čo to ide. Prepnite hruď, naplňte pľúca až po okraj. Teraz všetku tú negatívnu energiu vydýchnite pomaly von.

Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

Koľkokrát len budete chcieť 😊

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako správne myslieť a zmeniť svoj život

Náš mozog je neskutočne komplexný nástroj, ktorým doslova formujeme realitu. Hoci je myslenie základom spokojného života, neučíme sa o ňom v školách. Ako sa svojou mysľou lepšie pracovať a využívať tak jej potenciál? Ako správne myslieť a zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako prekonať neúspech

Zažili sme ich všetci. Chvíle beznádeje, kedy sa napriek všetkej snahe rúca naše podnikanie, práca alebo vzťah, mnohokrát aj všetko naraz. Dá sa z tohto temného údolia vystúpiť? Ako prekonať neúspech?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako sa závislosť na druhej osobe riešiť?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €