Jak zvládat stresové situace

Uprostřed závažného problému, kde nevidíme světlo na konci tunelu, nevnímáme zcela jasně a často celou věc neúmyslně zhoršujeme. Jak zvládat stresové situace, abychom jimi pokud možno co nejrychleji propluli?

Stres není nic špatného. Jedná se o přirozenou reakci těla, které vyplaví potřebné hormony a připraví se na nadměrnou zátěž. Máme pak rychlejší reflexy, větší výdrž i sílu, což nám v určitých případech může zachránit život. Stres je mnohdy to jediné, co nás přiměje k akci. Typickým příkladem je student, který se dva dny před zkouškou konečně začne učit.

Problém nastává tehdy, pokud je stresu příliš, takže na naše tělo působí jako toxin. Dnešní svět generuje extrémní množství stresorů, proto většina z nás zažívá přemíru stresu  a neumí s ním pracovat.

Filtrujte podněty

První ochrannou linií je filtrování podnětů způsobujících napětí. Váš mozek je v podstatě superpočítač, můžeme tedy přenastavit svou pozornost, abychom se méně stresovali. Matka dokáže podvědomě filtrovat hluk z ulice, zatímco ji pláč dítěte spolehlivě vzbudí. Stejně zvládnete pracovat se svou myslí i vy. Pokud vás tohle téma zaujalo, více se dozvíte v článku Jak správně myslet a změnit svůj život.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, do značné míry dokážete ovlivnit, jak moc vás daná situace stresuje. Nejspíš neudržíte chladnou hlavu v ohrožení života, ale můžete se naučit být v pohodě, pokud jdete pozdě na schůzku a v dalších podobných situacích, kdy se zbytečně stresujete.

Dlouhodobý stres

Zdravý člověk má tisíce přání, nemocný jen jedno. Myslete na to pokaždé, když se dostanete do stresové situace. Vždy máte na výběr, zda se necháte strhnout emocemi, nebo ji budete řešit v klidu.

Většina lidí neumí se stresem pracovat a odbourávat ho. Ten se pak hromadí a činí nás náchylnými k dalším stresovým situacím. Pokud si nedáte pozor, dostanete se do stavu, kdy budete žít v neustálém napětí a rozhodí vás úplné maličkosti. V podobných případech už musí nastoupit terapeut, takže je dobré se stresem pracovat mnohem dřív a aktivně jeho nahromadění předcházet.

Není třeba číst motivační knihy, chodit na semináře nebo se sebevzdělávat, stačí si zajít zaběhat, vyrazit si na kole, do fitness centra, bazénu nebo jen na procházku. Pomáhá také meditace, sauna, masáže nebo jakýkoliv druh relaxace, který máte rádi. Důležité je věnovat se jí nejméně jednou za dva dny.

Aktivní práce se stresem

Pokud již určitý podnět zvýšil hladinu vašeho stresu, je třeba s ním vědomě pracovat pomocí následujících otázek:

Co stres způsobilo? Můžu to nějak ovlivnit? Pokud není v mých silách tohle změnit, netrápím se zbytečně? Co nejhoršího se může stát?

Jde o to, že se většinou bojíme toho, co nikdy nenastane. Z čeho jste v posledním roce měli strach? Kolik z toho se doopravdy naplnilo?

Naučte se pracovat s myšlenkami, které vás stresují. Jakmile pochopíte dynamiku konkrétního stresového faktoru, ztratí nad vámi moc. Například se bojíte, že vás opustí partnerka, protože k tomu v minulosti došlo, ovšem váš současný vztah je jiný. Jen si do něj projektujete minulost, s čímž můžete kdykoliv přestat. Procházejte si takto postupně stresové situace a pracujte s jejich příčinami. Klidně si je sepište na papír, ať se sami v sobě lépe vyznáte 😊. Nejde o to odstranit z vašeho života veškeré napětí, ale identifikovat místa, kde se stresujete zbytečně.

Pomůže také přeorganizování vaší domácnosti nebo kanceláře. Je důležité, abyste v prostoru, kde trávíte většinu dne, cítili pohodu. Je vaše židle dobře nastavená? Máte pohodlnou matraci? Co třeba otočit postel? Máte pro práci dostatek světla nebo kvalitní monitor? Větráte pravidelně? Můžete si zapálit vonnou tyčinku nebo olej, abyste se cítili lépe? Co takhle pustit si na pozadí meditační hudbu? Já mám rád třeba tuhle 😊.

Čím více stresovaných faktorů odstraníte, tím lépe se na daném místě budete cítit.

Životospráva a duševní hygiena

Člověka, který málo spí, má ve stravě nadbytek cukrů a nevěnuje se aktivnímu odpočinku, vytočí maličkost. Pečujte tedy o své tělo. Pokud mu poskytujete dostatek živin a odpočinku, je schopné zvládat enormní množství stresu, aniž byste si toho všimli. Často pomůže i jednoduchá změna jídelníčku, kdy nahradíme bílé pečivo celozrnným.

Naše vnitřní zásobárna energie funguje jako olověná baterie, kterou bychom měli dobíjet po každém použití, nejpozději však při 50 % kapacity. Pokud ji nenabijeme, když je z poloviny prázdná, začnou se v elektrolytu tvořit krystaly. Pokud ani poté baterii nezačneme dobíjet, poškození se stane nezvratným a její kapacita se sníží.

Když si olověnou baterii pořizujete, může mít 10 nebo 5000 nabíjecích cyklů, což znamená, že vám může vydržet měsíc nebo deset let. Jediný rozdíl spočívá v údržbě. Nejjednodušší je nabíjet ji po každém použití (tedy po každé stresové situaci), nejpozději však při 50 % naší kapacity. Pokud jedete pořád na doraz, snižujete svou kapacitu a v budoucnu už tolik stresových situací nebudete schopni zvládnout. Extrémním případem je pak syndrom vyhoření.

Rozšíření vědomí

Nikdo není rozený stresař ani pohodář. Máme určité predispozice, ale 80 % toho, jak reagujeme na stres, představují naučené reakce – většinou přejaté od našich rodičů. Pokud na sobě budete pracovat, můžete změnit svůj život v tom smyslu, že už vás nerozhodí situace, které vás v minulosti vytáčely.

Naučte se pracovat se svým vědomím. Jste-li ve stresu, zaměřujete se logicky na váš největší problém, přičemž ostatní záležitosti ignorujete. Tato selektivní slepota je překážkou, protože vám kvůli ní unikají alternativní způsoby řešení. Platí přímá úměra, že čím větší pohodu máme, tím barvitěji vidíme svět i možná východiska problému. Ve stresu vnímáme jen jednu možnost, když se cítíme šťastní, vidíme třeba tři. Pro rozšíření vědomí v těžké chvíli můžete zkusit třeba následující krátkou meditaci 😊.

Meditace pro snížení stresu

Pohodlně se usaďte.

Přestaňte vnímat okolní ruch a zaposlouchejte se do svého dechu. Postupně uvolněte celé své tělo. Od konečků prstů na nohou přes střed těla, páteř, všechny klouby, ztuhlá ramena a krk až po hlavu. Prociťte každý kousek svého těla a uvolněte veškeré svaly. Všechny problémy pusťte z hlavy. Vše, co nyní potřebujete k životu, je jen dýchat.

Zhluboka se nadechněte a vydechněte.

Představte si, že jdete na horu. Máte před sebou ještě kus cesty, ale víte, že kráčíte správným směrem, takže si neděláte starosti s tím, kdy dosáhnete vrcholu. Nesledujte cíl v dáli, ale dívejte se pod nohy a zhluboka dýchejte. Krok za krokem. Zaměřte se jen na malý kousek cesty, nepotřebujete znát detaily v dálce. Když jste unavení, na chvíli se vždy posaďte a odpočiňte si. Život není žádný závod.

Zhluboka se nadechněte a vydechněte.

Zaměřte se na všechen stres a obavy, které se ve vašem těle nahromadily za poslední dny. Nadechněte se a vydechněte, jen co to jde. Propněte hruď, naplňte plíce až po okraj. Teď všechnu tu negativní energii vydýchněte pomalu ven.

Zhluboka se nadechněte a vydechněte.

Kolikrát jen budete chtít 😊

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak správně myslet a změnit svůj život

Náš mozek je neskutečně komplexní nástroj, kterým doslova formujeme realitu. Přestože je myšlení základem spokojeného života, neučíme se o něm ve školách. Jak se svou myslí lépe pracovat a využívat tak její potenciál? Jak správně myslet a změnit svůj život tak, abychom byli šťastnější?

CELÝ ČLÁNEK »

Jak překonat neúspěch

Zažili jsme je všichni. Chvíle beznaděje, kdy se přes veškerou snahu bortí naše podnikání, práce nebo vztah, mnohdy i vše najednou. Dá se z tohoto temného údolí vystoupat? Jak překonat neúspěch?

CELÝ ČLÁNEK »

Závislost na druhé osobě

Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak závislost na druhé osobě řešit?

CELÝ ČLÁNEK »

Jak mít ideální partnerský vztah

Přestože o partnerském soužití už byly napsány stovky knih, o kolika párech můžeme s klidem říct, že jim to klape? Může vůbec ideální partnerský vztah existovat? Samozřejmě, že ano.
Jako ve všem, co se týká štěstí, i tady platí, že se musíte vykašlat na to, jak vás to naučili rodiče nebo to dělá většina lidí.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak být šťastný

Můžeme žít naplněný život. Tím nemyslím dosáhnout nirvány, osvícení nebo něčeho nadpozemského, ale to, že se cítíme většinu dne spokojení. Přestože jsme „postavení“ tak, abychom byli šťastní, v dnešní společnosti je to velkou výzvou. Podívejme se, jak být šťastný.

CELÝ ČLÁNEK »

JAKUB TRPIŠ

Pocházím z Ostravy. V roce 2012 jsem vydal svou prvotinu Volbu, které se celosvětově prodalo přes 80 000 výtisků. V roce 2018 se v Česku stala bestsellerem a nyní slaví úspěch ve Velké Británii.

Celkem jsem napsal tři knihy a publikoval přes 100 článků na téma osobního rozvoje.

Máte zájem o konzultace? Objednat se můžete tady.

VÝHODNÉ BALÍČKY

1647 Kč za 1360 Kč

1098 Kč za 948 Kč

698 Kč za 431 Kč