Jak být šťastný

Můžeme žít naplněný život. Tím nemyslím dosáhnout nirvány, osvícení nebo něčeho nadpozemského, ale to, že se cítíme většinu dne spokojení. Přestože jsme „postavení“ tak, abychom byli šťastní, v dnešní společnosti je to velkou výzvou. Podívejme se, jak být šťastný.

Žijeme totiž v nesmírné náročné době – době plné velkých očekávání. Očekáváme finanční svobodu, vždy fungující vztahy a 100% zdraví a krásu. K takovému životu se ovšem dostane jen pár vyvolených. Pro nás ostatní zbývá frustrace z toho, že jsme selhali a nedosáhli tohoto ideálu. Po čase začneme brát špatné pocity jako normu a smíříme se s tím, že život nemá být takový, v jaký jsme ve skrytu duše doufali. Všichni jsou přece nešťastní, tak proč bych měl být já výjimkou?

Tlak společnosti

Trpíme, protože se snažíme naše štěstí napasovat do mustru vytvořeného společností (té stejné společnosti, která sama neví, co se sebou a motá se v kruhu). Mít velký dům s pěknou zahradou, bezpečné a spolehlivé auto, manželku se smyslem pro humor, hromadu přátel a dost peněz na cestování. Nebydlet daleko od města, ale jen malý kousek od přírody. Vybudovat úspěšnou kariéru a mít fungující rodinný život – kluk fotbalista, holka zase baletka. Ještě cenovka a můžeme tenhle sen vyvážet do rozvojových zemí. Počkat… To už vlastně děláme a smějeme se zbytku světa, že je zaostalý.

Opravdu jsme dále než oni? Strávíme tolik času plněním cizích snů, že nám nezbývá čas na ty naše. Zaměřujeme na materiální věci, ale ty nás nikdy neučiní doopravdy šťastnými. Je to logické – štěstí je vnitřní pocit. Je to něco, co nám nemůže dát nikdo jiný než naše duše. Koupit si auto, když nám zoufale chybí láska a naplnění, nám opravdu ke štěstí nepomůže.

Cesta je cíl

Naše životní cíle se časem mění. Důležité je nelpět na tom, kým jsme byli včera, a co jsme si vysnili v minulosti. To, že se jedná o sen, který opravdu stojí za to, poznáte tak, že ho několik let nemůžete dostat z hlavy. Třeba já jsem nepřestal psát ani po pěti letech nezdarů a nevzdal jsem to, dokud se to nepodařilo. Nakonec se to podařilo a já doslova žiju svůj sen každý den. Všechno není ideální, ale jsem na své cestě a jsem díky tomu šťastný.

To, co nás činí šťastnými není získání něčeho, ale cesta k tomu. Teď, když to víte, nemusíme se tolik hnát za svými sny, ale zvolněte tempo a užívejte si okolní krásy. Nenechte si zkazit náladu, když se život nevyvíjí přesně podle vašich představ.

Abychom si naši cestu co nejvíce užili, je dobré zaměřit se na několik věcí. Nejdůležitější je naše hlava a způsob, jakým myslíme. Kromě toho se zaměřte na těchto 5 věcí:

1. Životospráva

Naše tělo a mysl jsou navzájem tak propojeny, že cokoliv se stane jednomu, automaticky ovlivní to druhé. Nemusíte jíst žádnou superstravu, jen se svého těla ptejte, co mu dělá dobře. Jezme střídmě, co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, naopak se snažte vyhnout těžkým jídlům, bílému pečivu všeobecně, i nadbytku cukrů a masa. Nezapomínejte na odpočinek. Dostatek spánku udělá s vaším životem divy. Neméně důležitý je také pohyb. Každý den se alespoň protáhněte, snažte se co nejvíce chodit a v nejlepším případě přidejte i nějaký sport. Pokud nejste sexuální abstinent, věnujte se milování. Díky správné životosprávě budete mít více energie během dne, lepší náladu i nápady a celkově budete šťastnější.

2. Time management

Existují stovky knih, seminářů a milióny rad na tohle téma. Abych to zkrátil – naučte se pracovat se svým časem. Uvědomte si, jak je cenný. Neztrácejte čas s lidmi a věcmi, které vám nic nedají, i kdyby to mělo znamenat, že někoho naštvete. Neodpovídejte na každý mail, nezvedejte každý telefonát, neplňte v práci všechny úkoly. Za prvé nejste cvičené opice a za druhé platí zlaté pravidlo, že za 80% úspěchů stojí jen 20% vašeho úsilí. Raději si zajděte na dobrý oběd, trochu se prospěte nebo si zameditujte. S jasnější hlavou se spíše budete věnovat jen těm věcem, které mají smysl.

3. Zážitky

Každý z nás je jiný. Někdo prožívá emoce více pod povrchem, takže jsou téměř neznatelné. Někdo je naopak jako tikající bomba s velkým červeným tlačítkem na čele a čeká, až ho někdo spustí. Emoce a zážitky jsou potravou pro naši duši. Nikdo se vás nebude ptát, kolik hodin trval váš víkend, ale co jste během něj zažili. Nebojte se dělat i věci, po kterých jste vždy toužili, ale nikdy jste se k nim nedostali. Upřímná radost z něčeho, co doopravdy milujete, může doslova změnit váš život.

4. Povolání

Našli jste svoje povolání? Nemusí to být práce, kterou se právě živíte. Je to něco, u čeho zapomenete na čas a děláte to, dokud to není hotové. Neustále se snažíte být lepší a lepší, aniž by to po vás někdo chtěl. Pokud to tak v současné práci nemáte, zkuste se vašemu povolání věnovat ve volném čase, třeba na živnost. Nebudu vám lhát – není to nic jednoduchého, ale když to děláte rádi, budete v tom pokračovat. Časem budete moci z vašeho zaměstnání dát výpověď a živit se jen tím, co milujete. Tohle si zasloužíme úplně všichni.

5. Vztahy

Mám na mysli přátelství, rodinu i partnera. Každý z nich má své místo v našem životě. K čemu je nám, když jsme šťastní, ale nemáme to s kým sdílet? Pokud naše vztahy nefungují, jsme z toho většinou hodně špatní. Proto je třeba předcházet problémům, než přijdou, vážit si našich blízkých a naprosto se jim otevřít. Důležitá je také svoboda. Nikoho si nepřivlastňujte, ani se nikým nenechte omezovat. Čím větší kus sebe do vztahu vložíte, tím bude kvalitnější. Udělejte to i za cenu toho, že vaši důvěru druhá strana neopětuje. Mě osobně se v životě nejvíce vyplatilo pravidlo:

„Dávej a nečekej nic nazpět.“

Veškerou lásku vám vesmír/bůh vrátí nazpět, třebaže to bude skrze jinou osobu.

Závěr

Je dobré mít na paměti, že samotné peníze nás nedělají šťastnými, ale jsou jen prostředkem k tomu, abychom byli šťastní. Měly by být v pohybu a rozhodně bychom se na ně neměli příliš upínat.

Jak jsem psal výše, štěstí je především stav naší mysli. Podívejte se na lidi, kteří mají radost z maličkostí a jsou v životě šťastní, přestože je potkaly i zlé věci. Těmi se inspirujte. A hlavně – dovolte si být šťastní. Zasloužíte si to.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak překonat neúspěch

Zažili jsme je všichni. Chvíle beznaděje, kdy se přes veškerou snahu bortí naše podnikání, práce nebo vztah, mnohdy i vše najednou. Dá se z tohoto temného údolí vystoupat? Jak překonat neúspěch?

CELÝ ČLÁNEK »

Závislost na druhé osobě

Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak závislost na druhé osobě řešit?

CELÝ ČLÁNEK »

Jak mít ideální partnerský vztah

Přestože o partnerském soužití už byly napsány stovky knih, o kolika párech můžeme s klidem říct, že jim to klape? Může vůbec ideální partnerský vztah existovat? Samozřejmě, že ano.
Jako ve všem, co se týká štěstí, i tady platí, že se musíte vykašlat na to, jak vás to naučili rodiče nebo to dělá většina lidí.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak být přitažlivý

Nemohl jsem si nevšimnout, kolik lidí v mém okolí se zbytečně podceňuje a nepovažuje se za krásné. Kdy jsem sám bojoval s tím, jak být přitažlivý? Nakonec se mi to podařilo změnit, proto věřím, že to může dokázat každý.

CELÝ ČLÁNEK »

Jak se správně rozhodnout

Stojíte před důležitým rozhodnutím a nejste si jistí tím, co máte udělat? Může se jednat o vaši práci, vztahy, investování, cestování nebo důležitou změnu ve vašem životě. Jak zvýšit úspěšnost při vašem rozhodování? Jak se správně rozhodnout? Ověřený návod najdete v tomto článku.

CELÝ ČLÁNEK »

JAKUB TRPIŠ

Pocházím z Ostravy. V roce 2012 jsem vydal svou prvotinu Volbu, které se celosvětově prodalo přes 80 000 výtisků. V roce 2018 se v Česku stala bestsellerem a nyní slaví úspěch ve Velké Británii.

Celkem jsem napsal tři knihy a publikoval přes 100 článků na téma osobního rozvoje.

Máte zájem o konzultace? Objednat se můžete tady.

VÝHODNÉ BALÍČKY

1647 Kč za 1360 Kč

1098 Kč za 948 Kč

698 Kč za 431 Kč