Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

Žijeme totiž v nesmierne náročnej dobe – dobe plnej veľkých očakávaní. Očakávame finančnú slobodu, vždy fungujúce vzťahy a 100% zdravie a krásu. K takémuto životu sa však dostane len pár vyvolených. Pre nás ostatných ostáva frustrácia z toho, že sme zlyhali a nedosiahli tohto ideálu. Po čase začneme brať zlé pocity ako normu a zmierime sa s tým, že život nemá byť taký, v aký sme v kútiku duše dúfali. Všetci sú predsa nešťastní, tak prečo by som mal byť ja výnimkou?

Tlak spoločnosti

Trpíme, pretože sa snažíme naše šťastie napasovať do vzorca vytvoreného spoločnosťou (tou rovnakou spoločnosťou, ktorá sama nevie, čo so sebou a motá sa v kruhu). Mať veľký dom s peknou záhradou, bezpečné a spoľahlivé auto, manželku so zmyslom pre humor, hromadu priateľov a dosť peňazí na cestovanie. Nebývať ďaleko od mesta, ale len malý kúsok od prírody. Vybudovať úspešnú kariéru a mať fungujúci rodinný život – chlapec futbalista, dievča zase baletka. Ešte cenovka a môžeme tento sen vyvážať do rozvojových krajín. Počkať … To už vlastne robíme a smejeme sa zvyšku sveta, že je zaostalý.

Naozaj sme ďalej ako oni? Strávime toľko času plnením cudzích snov, že nám nezostáva čas na tie naše. Zameriavame sa na materiálne veci, ale tie nás nikdy neurobí naozaj šťastnými. Je to logické – šťastie je vnútorný pocit. Je to niečo, čo nám nemôže dať nikto iný ako naša duša. Kúpiť si auto, keď nám zúfalo chýba láska a naplnenie, nám naozaj ku šťastiu nepomôže.

Cesta je ciel

Naše životné ciele sa časom menia. Dôležité je nelipnúť na tom, kým sme boli včera, a čo sme si vysnívali v minulosti. To, že sa jedná o sen, ktorý naozaj stojí za to, spoznáte tak, že ho niekoľko rokov nemôžete dostať z hlavy. Napríklad ja som neprestal písať ani po piatich rokoch nezdarov a nevzdal som to, kým sa to nepodarilo. Nakoniec sa to podarilo a ja doslova žijem svoj sen každý deň. Všetko nie je ideálne, ale som na svojej ceste a som vďaka tomu šťastný.

To, čo nás robí šťastnými nie je získanie niečoho, ale cesta k tomu. Teraz, keď to viete, nemusíme sa toľko hnať za svojimi snami, ale zvoľnite tempo a užívajte si okolitej krásy. Nenechajte si pokaziť náladu, keď sa život nevyvíja presne podľa vašich predstáv.

Aby sme si našu cestu čo najviac užili, je dobré zamerať sa na niekoľko vecí. Najdôležitejšie je naša hlava a spôsob, akým myslíme. Okrem toho sa zamerajte na týchto 5 vecí:

1. Životospráva

Naše telo a myseľ sú navzájom natoľko prepojené, že čokoľvek sa stane jednému, automaticky ovplyvní to druhé. Nemusíte jesť žiadnu superstravu, len sa svojho tela pýtajte, čo mu robí dobre. Jedzme striedmo, čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia, naopak sa snažte vyhnúť ťažkým jedlám, bielemu pečivu všeobecne, aj nadbytku cukrov a mäsa. Nezabúdajte na odpočinok. Dostatok spánku urobí s vaším životom divy. Nemenej dôležitý je aj pohyb. Každý deň sa aspoň natiahnite, snažte sa čo najviac chodiť a v najlepšom prípade pridajte aj nejaký šport. Ak nie ste sexuálne abstinent, venujte sa milovaniu. Vďaka správnej životospráve budete mať viac energie počas dňa, lepšiu náladu i nápady a celkovo budete šťastnejší.

2. Time management

Existujú stovky kníh, seminárov a milióny rád na túto tému. Aby som to skrátil – naučte sa pracovať so svojím časom. Uvedomte si, ako je cenný. Nestrácajte čas s ľuďmi a vecami, ktoré vám nič nedajú, aj keby to malo znamenať, že niekoho naštvete. Neodpovedajte na každý mail, nezdvíhajte každý telefonát, neplňte v práci všetky úlohy. Po prvé nie ste cvičené opice a za druhé platí zlaté pravidlo, že za 80% úspechov stojí len 20% vášho úsilia. Radšej si zájdite na dobrý obed, trochu sa prespite alebo si zameditujte. S jasnejšie hlavou sa skôr budete venovať len tým veciam, ktoré majú zmysel.

3. Zážitky

Každý z nás je iný. Niekto prežíva emócie viac pod povrchom, takže sú takmer neviditeľné. Niekto je naopak ako tikajúci bomba s veľkým červeným tlačidlom na čele a čaká, až ho niekto spustí. Emócie a zážitky sú potravou pre našu dušu. Nikto sa vás nebude pýtať, koľko hodín trval váš víkend, ale čo ste počas neho zažili. Nebojte sa robiť aj veci, po ktorých ste vždy túžili, ale nikdy ste sa k nim nedostali. Úprimná radosť z niečoho, čo naozaj milujete, môže doslova zmeniť váš život.

4. Povolanie

Našli ste svoje povolanie? Nemusí to byť práca, ktorú sa práve živíte. Je to niečo, u čoho zabudnete na čas a robíte to, kým to nie je hotové. Neustále sa snažíte byť lepší a lepší, aj keď to po vás niekto nechce. Ak to tak v súčasnej práci nemáte, skúste sa vášmu povolania venovať vo voľnom čase, napríklad na živnosť. Nebudem vám klamať – nie je to nič jednoduché, ale keď to robíte radi, budete v tom pokračovať. Časom budete môcť z vášho zamestnania dať výpoveď a živiť sa len tým, čo milujete. Toto si zaslúžime úplne všetci.

5. Vzťahy

Mám na mysli priateľstvo, rodinu i partnera. Každý z nich má svoje miesto v našom živote. K čomu je nám, keď sme šťastní, ale nemáme to s kým zdieľať? Ak naše vzťahy nefungujú, sme z toho väčšinou veľa zlí. Preto je treba predchádzať problémom, než prídu, vážiť si našich blízkych a úplne sa im otvoriť. Dôležitá je tiež sloboda. Nikoho si neprivlastňujte, ani sa nikým nenechajte obmedzovať. Čím väčší kus seba do vzťahu vložíte, tým bude kvalitnejší. Urobte to aj za cenu toho, že vašu dôveru druhá strana neopätuje. Mne osobne sa v živote najviac vyplatilo pravidlo:

„Dávaj a nečakaj nič naspäť.“

Všetku lásku vám vesmír/boh vráti naspäť, hoci to bude skrze inú osobu.

Záver

Je dobré mať na pamäti, že samotné peniaze nás nerobia šťastnými, ale sú len prostriedkom k tomu, aby sme boli šťastní. Mali by byť v pohybe a rozhodne by sme sa na ne nemali príliš upínať.

Ako som písal vyššie, šťastie je predovšetkým stav našej mysle. Pozrite sa na ľudí, ktorí majú radosť z maličkostí a sú v živote šťastný, hoci je stretli aj zlé veci. Tými sa inšpirujte. A hlavne – dovoľte si byť šťastný. Zaslúžite si to.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako prekonať neúspech

Zažili sme ich všetci. Chvíle beznádeje, kedy sa napriek všetkej snahe rúca naše podnikanie, práca alebo vzťah, mnohokrát aj všetko naraz. Dá sa z tohto temného údolia vystúpiť? Ako prekonať neúspech?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako sa správne rozhodnúť

Stojíte pred dôležitým rozhodnutím a nie ste si istí tým, čo máte urobiť? Môže sa jednať o vašu prácu, vzťahy, investovania, cestovanie alebo dôležitú zmenu vo vašom živote. Ako zvýšiť úspešnosť pri vašom rozhodovaní? Ako sa správne rozhodnúť? Overený návod nájdete v tomto článku.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť príťažlivý

Nemohol som si nevšimnúť, koľko ľudí v mojom okolí sa zbytočne podceňuje a nepovažuje sa za krásnych. Kedysi som sám bojoval s tým, ako byť príťažlivý. Nakoniec sa mi to podarilo zmeniť, preto verím, že to môže dokázať každý.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako sa závislosť na druhej osobe riešiť?

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €