Závislosť na druhej osobe

Náš osobný rozvoj môže úplne zastaviť, keď sa zamilujete do nesprávnej osoby a staneme sa na nej závislí. Musíme potom čeliť rovnakým problémom ako pri iných druhoch závislosti. Je to o to horšie, pretože sa o tejto problematike veľa nehovorí. Ako závislosť na druhej osobe riešiť?

Moja dobrá kamarátka je závislá na svojom priateľovi. Chová sa k nej úplne hrozne, vôbec ju nerešpektuje a iba ju využíva. Zakaždým keď sa o tom spolu rozprávame, sama mi to potvrdí s tým, že si myslí, že ju podvádza.

Doslova nám chradne pred očami. Neustále sa jej snažíme vysvetliť, že takto to ďalej nejde. Ona sama si to uvedomuje, ale na druhú stranu dodáva, že ho proste miluje a nemôže bez neho žiť. Tento stav už trvá dva roky! Za tú dobu sa naša kamarátka výrazne zmenila. Z vyrovnanej sebavedomé ženy sa stala doslova troska. Je úplne zablokovaná, neprijíma nové myšlienky ani názory, veľmi často všetko kritizuje, sťažuje sa a zhoršili sa aj jej pracovné výsledky, a čo je najhoršie aj zdravie.

Ako sa zbaviť závislosti na druhej osobe?

1. Najdôležitejšia je prevencia

Myslím, že podobnú skúsenosť má väčšina z nás. Nikdy to však nedošlo tak ďaleko ako u mojej kamarátky. Keďže vieme, ako taká závislosť vyzerá a ako sa prejavuje, tak sme schopný sa v určitej chvíli zaraziť a urobiť určité opatrenia, aby sme jej predišli.

2. Pripusťte si, že máte problém

To, že ste na niekom závislý, spoznáte tak, že si nedokážete predstaviť, že by ste svojho partnera, kamaráta alebo člena rodiny mohli opustiť. Ich prítomnosť je pre vás tak potrebná, že vám robí zaťažko si s nimi aspoň netelefonovať alebo písať. Stále na neho myslíte a zabúdate na seba. Príznaky sú úplne rovnaké, ako keď ste do niekoho bláznivo zamilovaní. Problém je v tom, že zamilovanosť väčšinou opadá a prechádza v dospelejšie formu lásky, kdežto závislosť sa stále zhoršuje. Každý človek chce milovať a byť milovaný, ale nič sa nemá preháňať, obzvlášť keď partner naše city neopätuje. Uvedomiť si svoju závislosť je polovica úspechu.

3. Čo keď som naozaj závislý?

Všetko sa odohráva vo vašej hlave, preto je nesmierne dôležité naučiť sa správne myslieť. Musíte sa rozhodnúť, že to chcete vyriešiť. Je to tá najťažšia fáza z celého procesu. Akonáhle sa rozhodnete, tak už to pôjde, ale musíte sa rozhodnúť. A zajtra sa budete musieť rozhodnúť znovu. Neustále si musíte hovoriť, že chcete byť zase slobodní. Zájdite si na obed s párom, ktorý považujete za ideálny, a na vlastné oči potom uvidíte, ako bude váš život vyzerať, až sa svojej závislosti zbavíte. Nie danej osoby, ale závislosti na nej. Nie je vždy nutné vytesniť blízkeho zo svojho života, ale je bezpodmienečne nutné zbaviť sa pocitu, že bez neho nemôžete žiť. Pravdou ale je, že pre vás bude oveľa jednoduchšie, keď sa s osobou, ktorú príliš milujete, nebudete chvíľu stýkať.

4. Zmeňte stereotyp

Nájdite si nových priateľov. Zájdite na miesta, kde ste ešte neboli. Bežte do práce inou cestou než obvykle. Skúste zmenu jedálnička. Proste urobte čokoľvek, aby váš život vyzeral inak ako včera.

5. Vzdelávajte sa

Na toto téma boli napísané najrôznejšie články aj knihy. Existujú tiež skupiny na sociálnych sieťach, ktoré vám môžu pomôcť. Môžete sa tu stretnúť s ľuďmi, ktorí už tento problém vyriešili, a môžu vám tak poskytnúť cenné rady. Minimálne zistíte, že v tom nie ste sami. Nebojte sa tiež navštíviť psychológa, prípadne iného odborníka na medziľudské vzťahy, ak nič iné nepomáha. Keď máte angínu, idete tiež k lekárovi, alebo nie?

Tip: Skvelá kniha na túto tému je Citová závislosť, ktorú vydalo nakladateľstvo Portál.

Väčšina z nás nie je chorobne závislá

Príklad mojej kamarátky je extrémny. Každý máme určitý spôsob, akým sa závislosti zbavujeme, akonáhle prekročí únosnú hranicu. Samozrejme, že všetci sme do istej miery závislý na svojich blízkych. Bolo by divné, keby to tak nebolo. Dôležité je si uvedomiť, že vždy tu bol niekto, kto nás miloval a koho sme milovali my, a vždy tu tiež bude. Nesmieme sa fixovať len na jedného jediného človeka. Pravá láska nikdy netvorí závislosť, ale naopak nás robí viac slobodnými.

A čo robiť v prípade, že je na niekom závislý náš blízky? Okrem toho, že s ním o tom budeme hovoriť, podporovať ho a dávať mu najavo, že v tom nie je sám, nemôžeme robiť nič. Každý je slobodný a záleží len na ňom, kedy sa rozhodne s tým skoncovať

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako správne myslieť a zmeniť svoj život

Náš mozog je neskutočne komplexný nástroj, ktorým doslova formujeme realitu. Hoci je myslenie základom spokojného života, neučíme sa o ňom v školách. Ako sa svojou mysľou lepšie pracovať a využívať tak jej potenciál? Ako správne myslieť a zmeniť svoj život tak, aby sme boli šťastnejší?

CELÝ ČLÁNOK »

Ako sa správne rozhodnúť

Stojíte pred dôležitým rozhodnutím a nie ste si istí tým, čo máte urobiť? Môže sa jednať o vašu prácu, vzťahy, investovania, cestovanie alebo dôležitú zmenu vo vašom živote. Ako zvýšiť úspešnosť pri vašom rozhodovaní? Ako sa správne rozhodnúť? Overený návod nájdete v tomto článku.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť príťažlivý

Nemohol som si nevšimnúť, koľko ľudí v mojom okolí sa zbytočne podceňuje a nepovažuje sa za krásnych. Kedysi som sám bojoval s tým, ako byť príťažlivý. Nakoniec sa mi to podarilo zmeniť, preto verím, že to môže dokázať každý.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako mať ideálny partnerský vzťah?

Hoci o partnerskom súžití už boli napísané stovky kníh, o koľkých pároch môžeme s kľudom povedať, že im to klape? Môže vôbec ideálny partnerský vzťah existovať? Samozrejme, že áno.
Ako vo všetkom, čo sa týka šťastia, aj tu platí, že sa musíte vykašľať na to, ako vás to naučili rodičia alebo to robí väčšina ľudí.

CELÝ ČLÁNOK »

Ako byť šťastný

Môžeme žiť naplnený život. Tým nemyslím dosiahnuť nirvány, osvietenie alebo niečoho nadpozemského, ale to, že sa cítime väčšinu dňa spokojní. Hoci sme „postavení“ tak, aby sme boli šťastný, v dnešnej spoločnosti je to veľkou výzvou. Pozrime sa, ako byť šťastný.

CELÝ ČLÁNOK »

JAKUB TRPIŠ

Pochádzam z Ostravy. V roku 2012 som vydal svoju prvotinu Voľbu, ktorej sa celosvetovo predalo vyše 80 000 výtlačkov. V roku 2018 sa v Česku stala bestsellerom a teraz slávi úspech vo Veľkej Británii.

Celkom som napísal tri knihy a publikoval cez 100 článkov na tému osobného rozvoja.

Máte záujem o konzultácie? Objednať sa môžete tu.

VÝHODNÉ BALÍČKY

67 € za 55 €

24 € za 15 €